Morska farma wiatrowa w Korei Południowej ma dysponować mocą zainstalowaną 8,2 GW. Stanie się największym takim obiektem na świecie – budowaną brytyjska elektrownie Dogger Bank ma osiągnąć 3,6 GW, więc straci palmę pierwszeństwa. Rząd podpisał już umowę na realizację inwestycji.
Fot. Pkawasaki/Adobe Stock
- Wielka morska farma wiatrowa będzie kosztować 43,2 mld USD
- Do 2030 r. moc energetyki wiatrowej w Korei Południowej ma wynieść 16,5 GW
- Aktualnie 66% energii elektrycznej pochodzi z elektrowni węglowych i gazowych
Droga do neutralności emisyjnej
Inwestycja zainicjowana przez Mun Jae-ina, prezydenta Korei Południowej, ma – według oszacowań – kosztować 43,2 mld USD i osiągnąć moc 8,2 GW, co odpowiada sześciu koreańskim reaktorom jądrowym. Inwestycja wpisuje się w rządowy plan „Zielonego Nowego Ładu”, który ma doprowadzić państwo do neutralności pod względem emisji CO2 do 2050 r.
Wciąż mało zielonych źródeł
Gigantyczna elektrownia morska ma stworzyć 5600 miejsc pracy i doprowadzić do osiągnięcia 16,5 GW mocy wiatrowej do 2030 r. Obecnie wynosi ona 1,67 GW. Zmienić ma się mix energetyczny, w którym dominuje węgiel i gaz ziemny. W 2020 r. 40% energii elektrycznej pochodziło z elektrowni węglowych, 26% z bloków gazowych, a 25% z jądrowych. Odnawialne źródła energii to większość pozostałych jednostek wytwórczych (ich wkład jest poniżej 9%). W kraju działają 24 reaktory nuklearne, przy czym większość znajduje się w dwóch kompleksach w gęsto zaludnionym i uprzemysłowionym regionie południowo-wschodnim – w pobliżu Busan, Gyeongju i Ulsan.
Inwestycję sfinansuje biznes
Inwestycja w morską farmę wiatrową zostanie w 98% sfinansowana ze środków zaangażowanych w budowę firm Hanwha Engineering & Construction Corp, Korea Electric Power Corp. (KEPCO), CS Wind Corp, SK E&S, Doosan Heavy Industries & Construction Co. oraz Samkang M&T Co. Resztę pokryje rząd.
Według danych norweskiej grupy badawczej Rystad Energy, łączna moc morskiej energetyki wiatrowej na świecie wzrośnie w 2021 r. o 37%, przy czym największy wkład będą miały farmy budowane w Chinach.
Przeczytaj także: Orlen: zielone światło na zakup trzech farm wiatrowych
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.