Marszałek Województwa Łódzkiego opublikował Terytorialny Plan Sprawiedliwej Transformacji (TPST) Województwa Łódzkiego, a w nim daty wygaszenia bloków energetycznych Elektrowni Bełchatów. Podano też terminy zakończenie eksploatacji złóż węgla brunatnego w regionie. Plan jest niezbędny, by pozyskać środki unijne.
Elektrownia Bełchatów. Fot. PGE
Wyłączanie bloków od 2030 r.
Dane w planie pochodzą z Ministerstwa Aktywów Państwowych (MAP). I tak w 2030 r. zostanie wyłączony jeden blok, w 2031 r. kolejny, w latach 2032 i 2033 po dwa bloki, w 2034 r. trzy, rok później dwa i w 2036 r. ostatni. Eksploatacja złóż węgla brunatnego w Bełchatowie na polu Bełchatów zakończy się w 2026 r., a na polu Szczerców w 2038 r. W TPST stwierdzono, że wydobycie byłoby trwale nierentowne, w związku z tym PGE odstąpiło od planów eksploatacji złoża Złoczew. Obszar ten także zgłoszono do transformacji.
Działania będą możliwe do zrealizowania jeśli region otrzyma wsparcie z unijnego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.
Konieczne projekty systemowe
Kompleks Energetyczny Bełchatów jest dzisiaj największym pracodawcą na obszarze transformacji województwa łódzkiego, dlatego tak ważne jest dla nas odpowiednie zaplanowanie jego przyszłości w taki sposób, aby możliwe było zminimalizowanie negatywnych skutków społeczno-gospodarczych wygaszania jego działalności w sektorze wydobywczo-energetycznym – mówi Marszałek Województwa Łódzkiego, Grzegorz Schreiber.
Będzie tak można zrobić poprzez przedsięwzięcia systemowe i możliwość przekwalifikowania się i rozwoju nowych kompetencji zawodowych wśród pracowników kompleksu energetycznego.
Przedsięwzięcia PGE
PGE w ramach TPST dla woj. łódzkiego zgłosiła takie projekty, jak inwestycje w nisko i zeroemisyjne źródła energii – budowa farm wiatrowych o mocy do 100 MW, fotowoltaicznych (około 600 MW), magazynów energii (do 300 MW). W planach jest też utworzenie centrum technologicznego OZE, a także rozbudowa linii kruszyw i kamienia wapiennego. W pierwszym etapie transformacji regionu bełchatowskiego spółka przeznaczy niemal 5 mld zł na inwestycje.
Przeczytaj także: Rusza budowa podmorskiego kabla między Polską a Litwą
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.