Ta nietypowa forma układu turbin została oparta o rozwiązania znane z budowy pływających konstrukcji służących wydobyciu i przesyłowi paliw.

Po zainstalowaniu turbiny na platformie pływającej ma być ona kotwiona w systemie cumowniczym – w ten sposób pozostanie w pierwotnej pozycji docelowej, a możliwość zmiany pozycji będzie ograniczona. System wizualnie przypominać ma plaster miodu. 

Połączenie turbin w ten sposób ma wyeksponować nowe sposoby zastosowania sprawdzonej technologii cumowania, w bardziej efektywnych konfiguracjach – podkreśla Semar.

TotalEnergies podkreśla, iż rozwiązanie może uczynić operacje morskie bardziej wydajnymi i mniej kosztownymi, częściowo dzięki mniejszemu naprężeniu wstępnemu i ciężarowi lin w systemie cumowniczym, a także poprzez otwarcie możliwości wykorzystania mniejszych, tańszych statków do realizacji operacji morskich.

Dzięki naszemu wieloletniemu doświadczeniu w branży offshore oil&gas bardzo dobrze znamy systemy cumownicze, a ponieważ obecnie posiadamy duże portfolio morskich projektów wiatrowych, jesteśmy dumni z partnerstwa z Semar w rozwoju innowacyjnego rozwiązania Honeymooring, które przyczyni się do obniżenia kosztów i pozytywnie wpływnie na sektor morskiej energetyki wiatrowej – powiedział Olivier Terneaud, wiceprezes TotalEnergies ds. morskiej energetyki wiatrowej.

W 2021 r. TotalEnergies i Iberdrola połączyły siły, aby odpowiedzieć na przetargi Utsira Nord i Soerlige Nordsjoe II o mocy 4,5 GW na rozwój projektów wiatrowych pływających i mocowanych do dna w południowej Norwegii.

Utsira Nord, obszar o powierzchni 1 tys. km2, znajduje się na północny zachód od Stavanger i jest postrzegany jako odpowiedni dla realizacji inwestycji z zakresu pływających farm wiatrowych. Soerlige Nordsjoe II, obejmujący około 2590 km2 i graniczący z duńskim sektorem Morza Północnego, jest odpowiedni dla turbin wiatrowych mocowanych na dnie.

TotalEnergies posiada ponad 6 GW mocy zainstalowanej w morskiej energetyce wiatrowej na całym świecie, z czego ponad 40% stanowią pływające morskie elektrownie wiatrowe (w tym ponad 2 GW w Korei Południowej).

Firma wraz z Simply Blue Energy rozpoczęła działalność jako Blue Gem Wind w marcu 2020 r. w celu rozwoju pływających farm wiatrowych na walijskich wodach Morza Celtyckiego.

Wkrótce potem spółka zabezpieczyła prawa do dna morskiego w celu realizacji projektu Erebus o mocy 96 MW, pierwszej walijskiej pływającej morskiej farmy wiatrowej. Drugim projektem wiatrowym realizowanym przez Blue Gem Wind na Morzu Celtyckim jest projekt Valorous, zlokalizowany około 50 km na południowy zachód od wybrzeża Pembrokeshire.

Rok później te same firmy uruchomiły kolejne przedsięwzięcie, TotalEnergies SBE US, którego celem jest realizacja pływających farm wiatrowych u wybrzeży Stanów Zjednoczonych.

Przeczytaj także: PGE i Ørsted – badania geotechniczne dla morskiej farmy wiatrowej