Sondowanie statyczne umożliwia poznanie wytrzymałości i zagęszczenia podłoża, ważnych dla inwestycji warunków gruntowych. Wyniki pozwolą na precyzyjne określenie parametrów fundamentów planowanych pod morskie farmy wiatrowe oraz ich instalacji.

Na podstawie wyników wstępnych uzyskanych w poprzednich badaniach geotechnicznych zostaną wskazane miejsca dla przeprowadzenia badań sejsmicznych. Dodatkowo zaplanowano przetestowanie wytrzymałości określonych gruntów pod fundamenty morskiej farmy wiatrowej.

Spółki podają, że trzeci etap badań umożliwi szczegółowe sprawdzenie warunków gruntowych dna morskiego w obszarze wybrany do budowy Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica (o mocy do 2,5 GW). Wcześniejsze takie prace obejmowały m.in. wiercenia w celu określenia kolejności i głębokości zalegania warstw geologicznych, a także testy laboratoryjne na morzu i lądzie.

Po fazie wstępnych badań geotechnicznych zgodnie z planem przechodzimy do etapu wyłonienia wykonawcy do szczegółowych badań geotechnicznych, dzięki którym otrzymamy analizę struktury geologicznej dna morskiego i jego wytrzymałość do posadowienia fundamentów morskich turbin wiatrowych. Uzyskane dane pozwolą nam na precyzyjne zlokalizowanie i zaprojektowanie fundamentów pod realizowaną inwestycję – powiedział prezes PGE Wojciech Dąbrowski.

Zamówione prace pozwalające na opracowanie projektu będą prowadzone latem i wczesną jesienią 2022 r. Podczas badania, opierając się na wstępnym układzie rozmieszczenia turbin w ramach projektu Baltica, wykonawca zbada warunki glebowe dla lokalizacji każdej z turbin. Na podstawie badania będziemy mieli jasność, czy trzymać się wstępnego układu, czy też przenieść którąkolwiek z turbin, jeśli okaże się, że nie ma idealnych warunków we wstępnie wybranym miejscu. Dzięki pozyskanym wynikom będziemy również gotowi dostarczyć szczegółowe dane, które zostaną wykorzystane przy zamawianiu stali i innych materiałów do produkcji – wyjaśnił Westergaard Jensen, dyrektor projektu MFW Baltica z Ørsted Søren.

Farma Baltica 3 o mocy około 1045 MW ma zostać oddana do użytku w 2026 r., natomiast rok później będzie uruchomiona Baltica 2 (1500 MW). Oba obiekty mają już decyzje lokalizacyjne, środowiskowe, umowy przyłączeniowe do sieci przesyłowej oraz prawo do kontraktu różnicowego (CfD) gwarantującego opłacalność inwestycji. W tym roku powinna być wydana decyzja środowiskowa dla części przesyłowej na lądzie, rozpoczną się staranie o pozwolenie na budowę – ostatnie przed podjęciem ostatecznej decyzji o inwestycji.

Przeczytaj także: Orlen planuje budowę kolejnych farm wiatrowych