• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Blok energetyczny w Jaworznie: porozumienie Rafako i Taurona

Opublikowano: 08-08-2022 Źródło: Tauron, inzynieria.com

Spółki Nowe Jaworzno Grupa Tauron (NJGT) i Rafako podpisały umowę, na podstawie której zostanie złożony wniosek o przeprowadzenie mediacji przed Prokuratorią Generalną. Ma ona pozwolić wypracować nowy harmonogram zakończenia okresu przejściowego dotyczącego prac przy bloku energetycznym w Jaworznie. To efekt sporu między inwestorem a generalnym wykonawcą.


Mediacja rozstrzygnie spór wokół bloku energetycznego w Jaworznie. Fot. Tauron Mediacja rozstrzygnie spór wokół bloku energetycznego w Jaworznie. Fot. Tauron
  • Uruchomiony jesienią 2020 r. blok wyłączono w czerwcu 2021 r. w wyniku usterki
  • W grudniu podpisano ugodę z harmonogramem napraw i prac dodatkowych
  • To jednak nie rozwiązało problemów, potrzebna jest mediacja

Dobra formuła na rozwiązanie kwestii spornych

Postępowanie mediacyjne przy Prokuratorii Generalnej to sprawdzona i efektywna formuła dochodzenia do rozwiązania spornych kwestii pomiędzy NJGT a Rafako. Wobec problemów eksploatacyjnych, które pojawiły się na finalnym etapie inwestycji, wracamy do tej formuły. Celem negocjacji będzie wypracowanie optymalnego harmonogramu zakończenia okresu strojeń, testów i optymalizacji – wyjaśnia Łukasz Zimnoch, rzecznik prasowy Grupy. Zaznaczamy, że blok w okresie przejściowym jest do dyspozycji Polskich Sieci Elektroenergetycznych, o czym świadczą ostatnie miesiące, gdy wielokrotnie na wezwanie operatora pracował z pełną mocą. Blok w maju i czerwcu wygenerował ponad 650 tysięcy MWh, a w lipcu dołożył kolejne 250 tys. MWh – dodaje.


Awaria jednostki i mediacja

Jednostkę o mocy 910 MW uruchomiono jesienią 2021 r., jednak w czerwcu 2021 r. został wyłączony z powodu usterek aktualnie naprawianych przez wykonawców. W grudniu spółki Rafako oraz NJGT podpisały ugodę z harmonogramem prac naprawczych, a synchronizacji bloku energetycznego z siecią dokonano w kwietniu 2022 r. Termin zakończenia okresu przejściowego ustalono na 30 października 2022 r. Ustalono też, że konsorcjum wykonujące blok przeprowadzi dodatkowe prace, które obniżą koszty jego eksploatacji.

Mediacja ma umożliwić wypracowanie nowego harmonogramu okresu przejściowego. Przyczyną jest spór między inwestorem w wykonawcą generalnym. Rafako alarmowało o zagrożeniu dla bloku z powody stosowania paliwa o złej jakości, Tauron stwierdził, że to insynuacje. Jednak ostatecznie strony osiągnęły porozumienie i złożą stosowny wniosek do Prokuratorii Generalnej.

Fot. Tauron Fot. Tauron

Najnowocześniejszy blok węglowy w Polsce

Blok 910 MW na parametry nadkrytyczne w Jaworznie ma sprawność 45,9% netto, znacznie wyższą niż stare bloki 120 MW. Dzięki temu emisje SO2 i NOx są mniejsze o ponad 80%, a emisja CO2 o 31%, o 2 mln ton rocznie mniej w porównaniu do jednostek zbudowanych w latach 70. i 80. XX w. Obiekt będzie też przygotowany do budowy instalacji wychwytu CO2 ze spalin. Roczna produkcja energii elektrycznej na poziomie 6,5 TWh (przy użyciu 2,5 mln ton węgla) może zaspokoić potrzeby około 2,5 mln gospodarstw domowych.

Najnowocześniejsza jednostka węglowa w Polsce dysponuje 15-letnim kontraktem mocowym, co ma poprawić ekonomikę jej funkcjonowania. Docelowo może zmniejszyć moc do 37% przy niższym zapotrzebowaniu na energię elektryczną. Dzięki temu nie ma potrzeby wyłączania i ponownego włączania bloku. Ma to szczególne znaczenie przy rosnącej produkcji energii z niestabilnych odnawialnych źródeł energii.

Przeczytaj także: 10 małych reaktorów w Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia