Rozpoczął się transport generatorów i turbin gazowych na potrzeby budowy dwóch bloków gazowo-parowych o łącznej mocy około 1400 MW w Elektrowni Dolna Odra. Elementy dla tej jednostki będą sprowadzane do Szczecina z kilku lokalizacji w Europie i Azji.
Budowa elektrowni gazowo-parowej Dolna Odra. Fot. PGE
- Elementy bloków gazowo-parowych są dostarczane z sześciu krajów
- Na potrzeby dostaw wybudowano port barkowy nad Odrą
- Pierwsze urządzenia dotarły na plac budowy pod koniec maja
Transport z kilku miejsc na świecie
Zakończenie robót zaplanowano na IV kwartał 2023 r. Roboty są prowadzone zgodnie z harmonogramem – zaawansowanie prac nad inwestycją przekroczyło 65,7%, a budowlanych 24% (na koniec kwietnia 2022 r.). Kluczowe elementy są sprowadzane z kilku miejsc na świecie. Turbiny gazowe przyjadą z Francji, parowe z Polski i Szwajcarii, generator z Wrocławia, transformatory blokowe z Turcji, kondensator z Opola, pompy wody zasilającej z Hiszpanii, a moduły kotła z Wietnamu. Transport odbywa się koleją, wodą (statki, barki i pontony) oraz drogami. Pierwsze urządzenia pojawiły się na placu budowy pod koniec maja 2022 r.
Dostawy pod ścisłą kontrolą
Transportowane aktualnie elementy są kluczowe dla budowy powstających bloków gazowo-parowych, dlatego też tak ważne jest, aby ich transport przebiegał sprawnie i z zachowaniem dużej ostrożności. Wszystkie urządzenia w czasie transportu i przeładunku są ubezpieczone. Każdy transport podlega bardzo szczegółowej weryfikacji, opracowywany jest szczegółowy plan załadunku, przeładunku i wyładunku. Sprawdzane są wytrzymałości obciążeń. Wykonywane są drobiazgowe obliczenia przeładunków na podstawie wymiarów elementów i możliwości ich dostarczenia właściwymi środkami transportu – tłumaczy Tomasz Pluciński, dyrektor projektu budowy bloków gazowo-parowych w spółce PGE Gryfino 2050.
Portowa platforma rozładunkowa
Do obsługi dostaw wybudowano port barkowy nad Odrą w rejonie tzw. Zimnego Kanału na terenie Elektrowni Dolna Odra – platformę rozładunkową obiektów gabarytowych. Specjalny dźwig kratownicowy posłuży do rozładunku najcięższych elementów z barki, jak moduły ciśnieniowe kotła HRSG, zbiornika wody zasilającej, stojana i wirnika generatora. Na plac budowy ładunki są dostarczane za pomocą samojezdnej platformy transportowej SPMT.
Strategiczna inwestycja
Budowa dwóch bloków gazowo-parowych w Nowym Czarnowie to strategiczne przedsięwzięcie Grupy PGE realizowane przez spółkę PGE Gryfino 2050. Jego wartość wynosi 4,7 mld zł. Jednostki uzyskały 17-letni kontrakt w aukcji głównej rynku mocy, który zacznie obowiązywać od 2024 r.
Zasilanie gazem wysokometanowym sprawi, że produkcja energii elektrycznej będzie niskoemisyjna, zgodna z rygorystycznymi normami. Paliwo będzie dostarczane z terminala LNG w Świnoujściu oraz z gazociągu Baltic Pipe.
Przeczytaj także: Kogeneracja dla Energetyki i Przemysłu – rusza nabór wniosków
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.