• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Kujawsko-pomorskie: magazyn energii stabilizuje fotowoltaikę

Opublikowano: 05-10-2022 Źródło: Energa-Operator

W Czernikowie (woj. kujawsko-pomorskie) uruchomiono magazyn energii, który będzie stabilizował pracę sieci dystrybucyjnej w razie zakłóceń powodowanych przez nierównomierną generację prądu w pobliskiej farmie fotowoltaicznej.


Magazyn energii w Czernikowie ustabilizuje pracę sieci. Fot. Energa-Operator Magazyn energii w Czernikowie ustabilizuje pracę sieci. Fot. Energa-Operator
  • Magazyn energii składa się z akumulatorów litowo-jonowych
  • Jego moc wynosi 1 MW, a pojemność 2 MWh
  • Jest elementem projektu budowy inteligentnej sieci dystrybucyjnej (smart grid)

Magazyn energii i fotowoltaika

Oddany do użytku magazyn energii będzie testowany pod kątem współdziałania z siecią dystrybucyjną w celu stabilizacji jej pracy. Obiekt powstał w ramach dofinansowanego ze środków unijnych projektu Smart-Grid realizowanego przez firmę Energa-Operator.

Magazyn energii postawiono w pobliżu dużej farmy fotowoltaicznej. Fotowoltaika charakteryzuje się silnymi zmianami poziomu produkcji energii elektrycznej, zależnymi od pogody i mogącymi wpływać na parametry sieci dystrybucyjnej.

W urządzeniu wykorzystano ogniwa litowo-jonowe. Ma ono moc 1 MW i pojemność 2 MWh. Taka ilość energii może zasilać 1 tys. gospodarstw domowych przez 2 godz.


Czernikowski magazyn energii elektrycznej to drugi taki obiekt wybudowany przez spółkę dystrybucyjną. W 2016 r. powstał pierwszy w sąsiedztwie farm wiatrowych w okolicach Pucka. Był pierwszym w Polsce magazynem przeznaczonych do stabilizacji pracy sieci.

Fot. Energa-Operator Fot. Energa-Operator

Projekt budowy inteligentnej sieci dystrybucyjnej

Nowy akumulator powstał w ramach projektu Smart-Grid, którego celem jest dostosowanie sieci średniego napięcia do standardów sieci inteligentnej na całym obszarze działania przedsiębiorstwa.

W ramach tego przedsięwzięcia przewidziano instalację ponad 1,8 tysiąca zdalnie sterowanych rozłączników na słupach linii średniego napięcia oraz 1148 nowoczesnych rozdzielnic w stacjach SN/nn. Ta infrastruktura umożliwi zdalne sterowanie i nadzór nad siecią.

Smart-Grid pozwoli także na wdrożenie nowego systemu dyspozytorskiego przeznaczonego do zarządzania siecią dystrybucyjną SCADA/ADMS, wyposażonego w takie funkcje, jak moduł FDIR (ang. Fault Detection, Isolation and Restoration). FDIR dzięki algorytmom lokalizacji zwarć, umożliwia szybkie odnalezienie uszkodzonego odcinka sieci i wyizolowanie go przy pomocy przełączeń, tak aby jak najmniej odbiorców było dotkniętych awarią – czytamy w komunikacie.

Projekt Smart-Grid uzyskał dofinansowanie Unii Europejskiej ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014–2020 na poziomie 85%, czyli w wysokości ponad 166 mln zł.

Przeczytaj także: Elektrownia atomowa w Polsce – czy rzeczywiście powstanie i kiedy?

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia