Spółka Enea realizuje projekty badawczo-rozwojowe w zakresie magazynowania energii. Są to także rozwiązania dla prosumentów. Podpisała list intencyjny z firmą Jenox Akumulatory o współpracy przy opracowaniu i stworzeniu banku elektryczności dla domów.
Akumulatory kwasowo-ołowiowe nadają się do recyklingu. Fot. Maksym Yemelyanov/Adobe Stock
- Domowe magazyny energii pozwolą wykorzystać więcej produkcji z mikroinstalacji
- Pomogą też zwiększyć stabilność odnawialnych źródeł energii
- Opracowywany bank energii będzie nowoczesnym akumulatorem kwasowo-ołowiowym
Przydomowe magazyny energii elektrycznej u posiadaczy mikroinstalacji PV podłączonych do sieci pozwolą im na większe wykorzystanie elektryczności generowanej przez fotowoltaikę.
Magazynowanie energii to innowacyjna technologia o dużym potencjale rozwojowym do zapewnienia stabilności odnawialnych źródeł energii (OZE) i budowania bezpieczeństwa energetycznego. Chcemy pomóc prosumentom w optymalnym wykorzystywaniu wytwarzanej przez nich energii elektrycznej – powiedział Paweł Majewski, prezes Enei.
Wspólny projekt badawczy będzie się koncentrował na akumulatorach kwasowo-ołowiowych. Na świecie są dostępne domowe zasobniki energii elektrycznej, zwykle wykorzystujące rozwiązanie litowo-jonowe.
W ostatnim czasie szczególny nacisk kładziemy na ewolucję akumulatorów do głębokich wyładowań i to właśnie te badania stanowią podstawę dla naszego wspólnego projektu. Przydomowy bank energii to nowe wyzwanie i musimy stworzyć do niego odpowiedni akumulator. Warto jednak zaznaczyć, że już teraz w fazie badań mamy pierwsze urządzenia, które z powodzeniem testujemy – mówi Marek Bajsert, prezes spółki Jenox Akumulatory.
Rezultaty prac badawczych powinny być znane za kilkanaście miesięcy. Enea podkreśla, że banki elektryczności oparte o nowoczesne akumulatory kwasowo-ołowiowe wykorzystują rozwiązania stosowane od wielu lat w motoryzacji. 98% składu akumulatora kwasowo-ołowiowego podlega recyklingowi, a w urządzeniach litowo-jonowych wciąż są z tym problemy. Potrzebne do produkcji akumulatora surowce są też łatwo dostępne.
Grupa Enea prowadzi już badania nad prototypowymi magazynami energii elektrycznej. Testy pięciu takich instalacji, działających w oparciu o zróżnicowane technologie, prowadzone były w warunkach rzeczywistych w Bydgoszczy, Zielonej Górze, Gubinie, Pogorzelicy i Opalenicy.
Przeczytaj także: Testy prototypowych magazynów energii elektrycznej zakończone
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.