• Do sprzedaży kopalń dojdzie nie wcześniej niż 31 grudnia 2022 r.
  • Trwają też przygotowania do wniesienia elektrowni węglowych do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego
  • Transakcje mają zwiększyć możliwości inwestycji w odnawialne źródła energii

Sprzedaż trzech kopalń za 1 zł

Zawarcie warunkowej umowy sprzedaży ze Skarbem Państwa przybliża nas do zakończenia wydzielania aktywów wydobywczych z Grupy Tauron. To jeden z najważniejszych procesów restrukturyzacyjnych prowadzonych w ostatnich latach. Jego finalizacja przybliży nas do osiągnięcia założeń Zielonego Zwrotu Tauronu poprzez odblokowanie potencjału inwestycyjnego – mówi Paweł Szczeszek, prezes spółki Tauron Polska Energia.

Jak poinformowano, cena zbycia 1 zł uwzględnia długoterminowe projekcje finansowe obejmujące lata 2022–2049 i została ustalona w następstwie wyceny akcji spółki wydobywczej przez zewnętrzny, niezależny podmiot doradczy. W efekcie wartość bilansowa netto należących do Taurona akcji spółki, uwzględnionych w cenie nabycia i pomniejszona o dokonane odpisy aktualizujące, wynosi 0 zł.


Prezes: wydzielenie kopalń jest niezbędne

Według szefa zarządu Tauronu Polskiej Energii wartość oferty MAP wynika z konieczności finansowania przyszłych potrzeb spółki Tauron Wydobycie. To m.in. inwestycje mające zapewnić działanie kopalń zgodnie z rządowym programem dla sektora górnictwa węgla.

Konieczność wydzielenia kopalni ze struktur Grupy jest podyktowana zaostrzającą się polityką instytucji finansowych zmierzających, pod wpływem regulacji Komisji Europejskiej, do dekarbonizacji swoich portfeli inwestycyjnych. Potwierdza to ostatnia ocena analityków Agencji Fitch, którzy w komentarzu do ratingu Tauronu podkreślili, że sprzedaż kopalń pozytywnie wpłynie na profil biznesowy i finansowy firmy, zwiększając możliwości pozyskania finansowania zewnętrznego i przyspieszenia procesu zielonej transformacji – wyjaśnia Paweł Szczeszek.

Prawo do pierwokupu akcji firmy Tauron Wydobycie miał Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, ale z niego nie skorzystał. Warunkiem zakupu górniczej spółki przez Skarb Państwa było też umorzenie jej zadłużenia wobec Tauronu Polskiej Energii. Do transakcji, po spełnieniu warunków zawieszających, ma dojść nie wcześniej niż 31 grudnia 2022 r.

Elektrownie węglowe też znajdą się poza spółką

Tauron z jednej strony przygotowuje wydzielenie aktywów wydobywczych, czyli sprzedaż kopalń, a z drugiej także wytwórczych zasilanych węglem do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego.

Dopóki nie dojdzie do transakcji spółka pozostaje jednym z największych producentów węgla energetycznego w kraju. Zapewnia, że jej paliwa mają niską zawartość chloru, dzięki temu mogą być stosowane w nowoczesnych blokach energetycznych o niższej emisyjności od starych elektrowni węglowych.

Przeczytaj także: Morska farma wiatrowa Baltica – jest decyzja środowiskowa