W Katowicach podpisano umowę na opracowanie kompleksowej dokumentacji projektowej dla pierwszego etapu realizacji HUB-u Gamingowo-Technologicznego w ramach dzielnicy nowych technologii. Inwestycja oznacza rewitalizację obiektów dawnej kopalni Wieczorek, ma też służyć rozwojowi branży cyfrowej.
Wizualizacja. Źródło: AMC – Andrzej M. Chołdzyński
Kontrakt podpisano ze zwycięzcą konkursu na koncepcję architektoniczno-urbanistyczną dla I etapu inwestycji „Dzielnica Nowych Technologii – Katowicki HUB Gamingowo-Technologiczny”, biurem AMC – Andrzej M. Chołdzyński z Lublina. W rywalizacji uczestniczyło kilkanaście pracowni projektowych. Pierwszą nagrodą było 100 tys. zł i zaproszenie do negocjacji umowy na przygotowanie dokumentacji projektowej.
Planowany ośrodek ma w jednym miejscu skupić przedsiębiorców z branży e-sportu i gier komputerowych oraz firmy technologiczne. Rewitalizacja i adaptacja budynków pozostałych po kopalni Wieczorek ma przygotować przestrzeń do tego zamierzenia. Hub będzie częścią dzielnicy nowych technologii. Obiekty będą mieścić się wokół szybów Pułaski i Poniatowski, należących do byłej kopalni Wieczorek. Hybrydowy projekt zakłada zagospodarowanie budynków należących do nieaktywnej kopalni, a także budowę nowego zaplecza.
Wizualizacja. Źródło: AMC – Andrzej M. Chołdzyński
W planowanym centrum będzie można wynająć powierzchnie biurowe i coworkingowe czy studia telewizyjne i nagraniowe. Znajdą się tu zaplecze infrastruktury IT (data center, farma renderująca), sale konferencyjne i pomieszczenia edukacyjne. Zaplanowano wspólną przestrzeń dla firm technologicznych, game developerów, czyli producentów gier, a także środowiska związanego z e-sportem, które zajmuje się organizacją rozgrywek, turniejów i realizacją transmisji.
Wizualizacja. Źródło: AMC – Andrzej M. Chołdzyński
Takich przedsiębiorstw jest w Katowicach kilkanaście, a w regionie kilkadziesiąt. HUB ma skupiać przedstawicieli nowych technologii w jednym miejscu – same spółki katowickie nie wypełnią planowanej przestrzeni, dlatego plany zakładają stworzenie takich warunków do rozwoju, by przyciągnąć różne firmy, które tu przeniosą swoją działalność. Dodatkowym atutem mają być organizowane w Katowicach mistrzostwa świata w e-sporcie – Intel Extreme Masters.
- Celem inwestycji jest także umożliwienie współpracy w obszarze gamingu pomiędzy światem biznesu i nauki – HUB ma umożliwić wspólne realizacje, np. tworzenie metodologii badań czy też opracowanie takiego modelu kształcenia, by absolwenci szkół i uczelni mogli od razu rozpocząć pracę na stanowiskach juniorskich w działających tu firmach – czytamy w komunikacie.
Wizualizacja. Źródło: AMC – Andrzej M. Chołdzyński
Pierwszy z sześciu zaplanowanych etapów polega na stworzeniu dokumentacji dla adaptacji i rewitalizacji już istniejących budynków po KWK Wieczorek do umieszczenia w nich powierzchni biurowych i coworkingowych, studia nagrań, laboratoriów, zaplecza infrastruktury IT, a także sal konferencyjnych i pomieszczeń edukacyjnych. Całość ma kosztować 200 mln zł.
Do końca marca 2023 r. ma być gotowy projekt budowlany i wniosek o pozwolenie na budowę. Potem zostanie wyłoniony generalny wykonawca.
Przeczytaj także: W Poznaniu powstanie największy teatr muzyczny w Polsce
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.