• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Polska-Ukraina: intensyfikacja współpracy energetycznej

Opublikowano: 29-11-2022 Źródło: MKiŚ

W poniedziałek 28 listopada 2022 r. odbyła się wideokonferencja polsko-ukraińskiej grupy roboczej ds. energii. Wiceministrowie sektora energetycznego obu krajów rozmawiali o zacieśnieniu współpracy.


Kijów bez prądu nocą. Fot. Radio Swoboda Kijów bez prądu nocą. Fot. Radio Swoboda
  • W spotkaniu wzięli udział: po stronie polskiej wiceminister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska i po stronie ukraińskiej Jaroslav Demchenkov
  • Rozmowy dotyczyły zarówno sektora ropy i gazu jak i OZE a także enregii jądrowej
  • Obie strony opoiwedziały się za zacieśnieniem współpracy i obopólną pomocą, gdy tylko pozwolą na to warunki

Wspieramy Ukrainę w tym zakresie poprzez dostawy niezbędnych urządzeń dla odbudowy połączeń energetycznych w Ukrainie przy koordynacji Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych – mówiła wiceminister Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.

Rozmawiano między innymi o chęci zwiększenia wymiany handlowej i budowie oraz rozwoju infrastruktury przesyłowej gazu ziemnego i ropy naftowej. Uzgodniono, że szczegółowe ustalenia w obszarach gazu wydobywczego, magazynów gazu na Ukrainie oraz infrastruktury będą kontynuowane między polskimi i ukraińskimi spółkami energetycznymi.

Priorytetem zapewnienie Ukrainie ciepła w okresie zimowym

Zdjęcie z wideokonferencji Polska-Ukraina. Fot. MKiŚ Zdjęcie z wideokonferencji Polska-Ukraina. Fot. MKiŚ

Po ostatnich bardzo intensywnych atakach rakietowych Rosji na naszego wschodniego sąsiada, większość terytorium Ukrainy znajduje się bez dostępu do ciepła i energii. Zniszczona została większa część infrastruktury energetycznej kraju. W obliczu zbliżającej się zimy Ukrainie grozi katastrofa humanitarna.

Zdjęcie satelitarne Ukrainy wykonane w listopadzie 2022 r. Źródło: NASA Zdjęcie satelitarne Ukrainy wykonane w listopadzie 2022 r. Źródło: NASA

W tej sytuacji zgodnie z oceną współprzewodniczących grupy roboczej ds. energetyki najpilniejszym zadaniem jest odbudowa sektora energetycznego na Ukrainie. To konieczność zapewnienia warunków życia ludności cywilnej w okresie zimowym oraz funkcjonowania gospodarki – podał w swoim komunikacie polski resort klimatu i środowiska.

Wzajemne korzyści energetyczne

Elektrownia atomowa Chmielnicki na Ukrainie. Fot. Adobe Stock Elektrownia atomowa Chmielnicki na Ukrainie. Fot. Adobe Stock

Dyskusja dotyczyła także realizacji projektu połączenia elektroenergetycznego Chmielnicka-Rzeszów. Do projektu przymierzano się już w 2011 r., wtedy koszt budowy linii energetycznej 750 kV Rzeszów–Chmielnicka szacowano na około 200-300 mln zł. Rozmowy o wypełnieniu luki paliwowej, jaką spowodowało w Polsce embargo na węglowodory z Rosji, energią elektryczną przesyłaną z elektrowni jądrowej Chmielnicki na Ukrainie rozpoczęto w kwietniu tego roku.


Wspólne wysiłki na rzecz realizacji projektów inwestycyjnych w sektorze energii elektrycznej i gazu są kluczowe dla realizacji niezależności energetycznej obu naszych krajów – zaznaczyła wiceminister strony polskiej.

Energetyka jądrowa – Ukraina może nas wiele nauczyć

Podczas spotkania poruszono także tematy dotyczące podnoszenia efektywności energetycznej, odnawialnych źródeł energii oraz rozwoju sektora wodorowego. Jednocześnie wyrażono chęć intensyfikacji współpracy w obszarze energetyki jądrowej.


Przypomnijmy, że Ukraina posiada wieloletnie doświadczenie zdobyte w trakcie użytkowania elektrowni atomowych. Ukraińscy eksperci mogą stanowić cenne wsparcie dla Polski stawiającej swoje pierwsze kroki w sektorze energii nuklearnej. Doszło do obustronnych zapewnień dotyczących wymiany informacji i know-how w zakresie bezpieczeństwa jądrowego oraz kwestii regulacyjnych, gdy tylko pozwolą na to warunki. 

Przeczytaj także: Będzie druga elektrownia atomowa w Polsce. Kto ją zbuduje?

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!