W Ochotnicy Dolnej (woj. małopolskie) spółka Tauron przyłączyła do sieci elektroenergetycznej przemysłowy magazyn energii. Umieszczono go w gminie o z największym w Polsce zagęszczeniu 1-fazowych mikroinstalacji fotowoltaicznych. Ma umożliwić ich niezawodne działanie.
Magazyn energii w miejscu o największym zagęszczeniu mikroinstalacji PV w Polsce. Fot. Tauron
- Duża gęstość mikroinstalacji PV powoduje problemy z oddawaniem nadwyżek prądu do sieci
- Magazyn energii elektrycznej ma zaradzić tej sytuacji
- Urządzenie ma moc 100 kW i pojemność 180 kWh
Liczba mikroinstalacji fotowoltaicznych wciąż rośnie
Cały czas rośnie liczba funkcjonujących mikroinstalacji na naszym terenie. Tylko w trzech pierwszych kwartałach 2022 r. przyłączonych zostało do naszej sieci ponad 93300 mikroinstalacji, na łączną moc ponad 768 MW. W sumie mamy ich już ponad 370 tys. o mocy 2,8 GW – mówi Paweł Szczeszek, prezes Grupy Tauron. Wiemy, że tak ogromna liczba rozproszonych źródeł wytwórczych destabilizuje pracę sieci. Dlatego tak ważne jest, z jednej strony inwestowanie w modernizację i dostosowanie sieci energetycznej do współpracy z OZE, a z drugiej poszukiwanie rozwiązań, które pomogą we współpracy istniejącego systemu elektroenergetycznego z zieloną generacją – dodaje.
Mnóstwo mikroinstalacji podłączonych do sieci niskich napięć
Magazyn energii elektrycznej ma moc 100 kW i pojemność 180 kWh. To wystarczy na pokrycie dobowych potrzeb lokalnych gospodarstw domowych. Obiekt ma jednak przede wszystkim stabilizować napięcie w sieci dystrybucyjnej i w ten sposób umożliwić niezawodne działanie podłączonych do tej sieci prosumenckich instalacji fotowoltaicznych. W gminie Ochotnica Dolna występuje duża koncentracja mikroinstalacji fotowoltaicznych o mocy 2 kW podłączonych do sieci niskich napięć.
Fot. Tauron
Okresowe problemy z produkcją prądu
Ze względu na jeden z największych w Polsce współczynników zagęszczenia 1-fazowych mikroinstalacji, okresowo spada możliwość oddawania produkowanego przez nie prądu do sieci. Przekroczone poziomy oraz asymetria napięć powodują czasowe wyłączenia instalacji prosumenckich. Są to czynniki, które zmniejszają opłacalność poniesionych przez prosumentów inwestycji – informuje Tauron. Zaradzić tej sytuacji ma właśnie magazyn energii, już drugi w gminie. Pierwszy działa od lipca i pełni tę samą rolę.
Pozytywny wpływ na stabilizację sieci
Właśnie testy pierwszej jednostki wykazały pozytywny wpływ urządzenia na stabilizację sieci elektroenergetycznej. Po pierwszym okresie pracy widać, że magazyny mogą być podstawą bardziej elastycznej współpracy produkcji i konsumpcji energii z OZE. Jest to szczególnie ważne w kontekście złożonej i trudnej sytuacji energetycznej, nie tylko w skali Polski – czytamy w komunikacie.
Urządzenie jest efektem współpracy firm Tauron Dystrybucja, ZPUE z Włoszczowy, gminy Ochotnica Dolna oraz Akademii Górniczo Hutniczej z Krakowa.
Przeczytaj także: Woj. warmińsko-mazurskie: koniec budowy dużej farmy fotowoltaicznej
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.