SORAL to innowacyjna metoda oceny stanu technicznego i oszacowywania ryzyka awarii podziemnych linii kablowych średniego napięcia (SN). Powstała w ramach projektu badawczo-rozwojowego firm Energa-Operator i Globema przy wsparciu Politechniki Poznańskiej. Operator systemu dystrybucyjnego jest jednym z pierwszych na świecie, którzy stosują takie rozwiązania.
SORAL pozwala wyremontować kable podziemne przed awarią. Fot. Energa-Operator
- SORAL pozwala na prowadzenie napraw kabli przed wystąpieniem awarii
- Stan techniczny przewodów jest obrazowany w kolorach na mapie
- Takie rozwiązania są nieliczne, działają np. w Hong Kongu i w kilku miejscach we Francji
Rozwiązanie, które zmieni podejście do zarządzania siecią kablową SN
Metoda może zmienić dotychczasowe podejście branży do zarządzania siecią kablową SN. Do tej pory określić je można było, jako tzw. Corrective Maintenance, czyli mówiąc wprost reagowanie w przypadku pojawiania się awarii – mówi Piotr Dorawa, wiceprezes spółki Energa-Operator. Dzięki projektuoi SORAL, wspierając się badaniami diagnostycznymi, potrafimy określić stopień degradacji izolacji, a tym samym ryzyko awarii w sieci kablowej SN, bez konieczności odkrywania zakopanych w ziemi przewodów. Jest to innowacyjne rozwiązanie na poziomie światowym – dodaje.
Rozwiązanie umożliwi prowadzenie napraw przed wystąpieniem awarii (strategia Condition Based Maitenance). Dzięki temu zwiększa się niezawodność dostaw energii elektrycznej i pojawiają oszczędności.
Fot. Energa-Operator
W oddziale olsztyńskim SORAL już działa
Pierwszy miejscem w Polsce, gdzie nowatorskie rozwiązanie jest wdrażane jest teren olsztyńskiego oddziału dystrybutora z ponad 2,5 tys. km linii elektroenergetycznych SN. Podobne metody są stosowane w Hong-Kongu i w niektórych miejscach we Francji. Pilotaż potrwa do końca 2023 r., a następnie system będzie wdrażany w kolejnych oddziałach spółki.
Fot. Energa-Operator
Indeks kondycji technicznej wszystkich elementów linii kablowych
W ramach projektu SORAL (System Oceny Ryzyka Awarii Linii kablowych) opracowano tzw. Health Index pozwalający ocenić poziom degradacji izolacji kabla i klasyfikację stanu technicznego poszczególnych elementów linii kablowych SN, przy użyciu zestandaryzowanych parametrów. Bazuje on na terenowych pomiarach diagnostycznych, a także posiadanych informacji o sieci, jak wiek linii czy typy jej odcinków.
Na mapie sieci elektroenergetycznej umieszcza się każdy element linii kablowej (odcinki, mufy, głowice) z oceną jego stanu wyrażoną przez Health Index. Barwa przewodów informuje o ich kondycji. W połączeniu z rozbudowanymi możliwościami raportowania daje możliwość szybkiego wskazania linii do natychmiastowego remontu lub wytypować te, na których z modernizacją można poczekać.
Projekt SORAL otrzymał wsparcie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Przeczytaj także: W Krośnie wdrożono inteligentną sieć wodociągową
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.