Geofizyka Toruń należąca do grupy kapitałowej Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa oraz spółka Evorain wspólnie opracowują oprogramowanie, które ma zwiększyć efektywność analiz danych sejsmicznych. Rozwiązanie, jeśli spełni oczekiwania, będzie zastosowane w działalności poszukiwawczej PGNiG.
Sztuczna inteligencja znajdzie zastosowanie w poszukiwaniach ropy i gazu. Fot. James Thew/Adobe Stock
- Oprogramowanie będzie wykorzystywać algorytmy sztucznej inteligencję i uczenie maszynowe
- Pozwoli sprawniej wykrywać i oceniać potencjał złóż węglowodorów i wód geotermalnych
- Aplikacja ma powstać do końca 2022 r.
Innowacyjne oprogramowanie
Przedsięwzięcie ma służyć stworzeniu oprogramowania, które przyspieszy i udoskonali przetwarzanie danych sejsmicznych. ML FB Pick będzie wykorzystywać uczenie maszynowe w znakowaniu pierwszych wstąpień fal refrakcyjnych. Dzięki temu poszukiwania surowców kopalnych, jak ropa naftowa i gaz ziemny, staną się bardziej efektywne.
W obliczu rosnącego zapotrzebowania na energię, jej zrównoważone pozyskiwanie jest ważnym elementem bezpieczeństwa energetycznego. Proces ten wymaga ciągłego doskonalenia pod kątem technologii, ale również optymalizacji kosztów – mówi Arkadiusz Sekściński, wiceprezes PGNiG ds. rozwoju. Projekt prowadzony przez Geofizykę Toruń i Evorain pozwoli sprawniej i efektywniej wykrywać i oceniać potencjał złóż węglowodorów i wód geotermalnych. Może być także zastosowany przy poszukiwaniu przestrzeni pod podziemne zbiorniki gazu lub do zatłaczania CO2. W efekcie oprogramowanie umożliwi poprawę prac badawczych dla sektora energetycznego pod względem operacyjnym i finansowym – dodaje.
Prace są na etapie końcowym
Prace są prowadzone w oparciu o próbki danych sejsmicznych dostarczane przez Geofizykę Toruń. Trwa już ich ostatnia faza, w której opracowywana jest aplikacja wykorzystująca algorytmy sztucznej inteligencję i uczenie maszynowe.
Projekt ML FB Pick jest realizowany z udziałem spółki Evorain utworzonej przez zespół naukowców z Politechniki Częstochowskiej. Została ona wybrana w ramach program akceleracyjny PGNiG – InnVento realizowany wraz z Krakowskim Parkiem Technologicznym. Tworzone rozwiązanie otrzymało dofinansowanie w ramach jednego z instrumentów Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości dla startupów.
Projekt ma zostać sfinalizowany do końca 2022 r.
Przeczytaj także: W Polsce powstaje wodorowy bufor do magazynowania energii
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.