Polska Spółka Gazownictwa (PSG) realizuje projekt, który pozwoli na wykrycie uszkodzeń podziemnych instalacji gazowych. To pierwsze przedsięwzięcie, na który przedsiębiorstwo uzyskało dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej.
PSG tworzy system do wykrywania defektów gazociągów. Fot. ilustr. Sergey/Adobe Stock
- Za pomocą metod akustycznych i georadarowych będzie można wykrywać defekty sieci gazowej
- Tworzone rozwiązanie pozwoli zlokalizować usterkę i określić jej rodzaj
- Badania i testy prowadzi PSG w ekspertami Politechniki Świętokrzyskiej
Innowacyjny system diagnostyki
Prace są wykonywane w ramach projektu „Innowacyjny system automatycznej identyfikacji i lokalizacji defektów infrastruktury gazowej wykorzystujący zjawisko emisji akustycznej (SIildig AE)”. Cel to opracowanie rozwiązania bazującego na pomiarach emisji akustycznej i badaniach georadarowych, które pozwolą na weryfikację, lokalizację i identyfikację potencjalnych uszkodzeń podziemnej infrastruktury gazowej.
Przedsięwzięcie jest powadzone wspólnie z ekspertami Politechniki Świętokrzyskiej. Jego zwieńczeniem ma być nowatorski, a jednocześnie przyjazny dla użytkownika system diagnostyki gazociągów, który pozwoli m.in. na rozpoznanie rodzaju defektu oraz określenie jego lokalizacji na sieci.
Identyfikacja zjawisk destrukcyjnych
Wykorzystywane w badaniach zjawisko emisji akustycznej polega na generowaniu fal dźwiękowych o specyficznej częstotliwości i amplitudzie. Oznaką procesów destrukcyjnych zachodzących w sieci są słyszalne dźwięki, analogiczne do trzeszczenia drewnianej belki poddanej znacznemu obciążeniu. Dzięki temu będziemy mogli w łatwy i szybki sposób zidentyfikować zjawiska destrukcyjne takie jak korozja, pęknięcia, a także ulatnianie się gazu – powiedział Jacek Michalik, dyrektor departamentu infrastruktury PSG.
Badania i testy rozwiązania są prowadzone na terenach czterech oddziałów zakładów gazowniczych (Opole, Zabrze, Kraków, Kielce).
Sprawniejsze naprawy gazociągów
Każdy z siedemnastu oddziałów zakładów gazowniczych w Polsce raz do roku realizuje cykliczne oceny stanu technicznego gazociągów znajdujących się na jego terenie. Wykorzystywany System Niezawodności Sieci Gazowej wsparty system diagnostycznym Sliding AE pozwoli precyzyjnie określić stan techniczny i zaplanować działania naprawcze bez każdorazowego odkopania i zdjęcia izolacji gazociągu w miejscu pomiaru – podsumował Mirosław Kozioł, zastępca dyrektora ds. technicznych odziału zakładu gazowniczego w Opolu.
Projekt jest współfinansowany z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014–2020.
PSG jest największym w Europie operatorem systemu dystrybucyjnego gazu. Sieć gazociągów przekracza już 200 tys. km.
Przeczytaj także: Wzrośnie pojemność podziemnych magazynów gazu PGNiG
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.