Polska Spółka Gazownictwa (PSG) realizuje projekt, który pozwoli na wykrycie uszkodzeń podziemnych instalacji gazowych. To pierwsze przedsięwzięcie, na który przedsiębiorstwo uzyskało dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej.

- Za pomocą metod akustycznych i georadarowych będzie można wykrywać defekty sieci gazowej
- Tworzone rozwiązanie pozwoli zlokalizować usterkę i określić jej rodzaj
- Badania i testy prowadzi PSG w ekspertami Politechniki Świętokrzyskiej
Innowacyjny system diagnostyki
Prace są wykonywane w ramach projektu „Innowacyjny system automatycznej identyfikacji i lokalizacji defektów infrastruktury gazowej wykorzystujący zjawisko emisji akustycznej (SIildig AE)”. Cel to opracowanie rozwiązania bazującego na pomiarach emisji akustycznej i badaniach georadarowych, które pozwolą na weryfikację, lokalizację i identyfikację potencjalnych uszkodzeń podziemnej infrastruktury gazowej.
Przedsięwzięcie jest powadzone wspólnie z ekspertami Politechniki Świętokrzyskiej. Jego zwieńczeniem ma być nowatorski, a jednocześnie przyjazny dla użytkownika system diagnostyki gazociągów, który pozwoli m.in. na rozpoznanie rodzaju defektu oraz określenie jego lokalizacji na sieci.
Identyfikacja zjawisk destrukcyjnych
Wykorzystywane w badaniach zjawisko emisji akustycznej polega na generowaniu fal dźwiękowych o specyficznej częstotliwości i amplitudzie. Oznaką procesów destrukcyjnych zachodzących w sieci są słyszalne dźwięki, analogiczne do trzeszczenia drewnianej belki poddanej znacznemu obciążeniu. Dzięki temu będziemy mogli w łatwy i szybki sposób zidentyfikować zjawiska destrukcyjne takie jak korozja, pęknięcia, a także ulatnianie się gazu – powiedział Jacek Michalik, dyrektor departamentu infrastruktury PSG.
Badania i testy rozwiązania są prowadzone na terenach czterech oddziałów zakładów gazowniczych (Opole, Zabrze, Kraków, Kielce).
Sprawniejsze naprawy gazociągów
Każdy z siedemnastu oddziałów zakładów gazowniczych w Polsce raz do roku realizuje cykliczne oceny stanu technicznego gazociągów znajdujących się na jego terenie. Wykorzystywany System Niezawodności Sieci Gazowej wsparty system diagnostycznym Sliding AE pozwoli precyzyjnie określić stan techniczny i zaplanować działania naprawcze bez każdorazowego odkopania i zdjęcia izolacji gazociągu w miejscu pomiaru – podsumował Mirosław Kozioł, zastępca dyrektora ds. technicznych odziału zakładu gazowniczego w Opolu.
Projekt jest współfinansowany z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014–2020.
PSG jest największym w Europie operatorem systemu dystrybucyjnego gazu. Sieć gazociągów przekracza już 200 tys. km.
Przeczytaj także: Wzrośnie pojemność podziemnych magazynów gazu PGNiG

Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.