Hitachi Energy dostarczy infrastrukturę systemów elektrycznych dla projektów morskich farm wiatrowych MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III. To inwestycja spółek Equinor i Polenergia.
Kontrakt na instalacje elektryczne dla dwóch morskich farm wiatrowych. Fot. Equinor
- Instalacje elektryczne połączą wiatraki ze stacją elektroenergetyczną na lądzie
- Stacja zostanie wybudowana pod klucz
- Łączna moc dwóch morskich farm wiatrowych na Bałtyku wyniesie 1440 MW
Łączna moc dwóch morskich farm wiatrowych osiągnie 1440 MW. Roczna produkcja prądu będzie odpowiadać zapotrzebowaniu ponad 2 mln polskich gospodarstw domowych. Obiekty na Morzu Bałtyckim zaplanowano 27 i 40 km od portu w Łebie.
Instalacje dla wiatraków na morzu
W ramach kontraktu wykonawca opracuje i zrealizuje instalacje elektryczne obu morskich farm wiatrowych łączące turbiny wiatraków z punktem przyłączenia do sieci elektroenergetycznej w stacji Słupsk-Wierzbięcino. Decyzje inwestycyjne w sprawie budowy obiektów zapadną w 2024 r.
Umowa obejmuje prace dotyczące analiz systemowych i integracji wszystkich urządzeń współpracujących. Pozwoli to na zaprojektowanie kompletnych farm wiatrowych z bezpiecznym, optymalnym kosztowo i stabilnym systemem przesyłowym, zgodnym z wymaganiami instrukcji ruchu i eksploatacji sieci przesyłowej – czytamy w komunikacie.
Źródło: Equinor
Współpraca strategiczna dla budowy morskich farm wiatrowych
Hitachi Energy dostarczy także system sterowania, sieć telekomunikacyjną, wszystkie urządzenia wysokiego napięcia w stacjach elektroenergetycznych. Wybuduje też stację na lądzie w formule pod klucz. Przeprowadzi prace montażowe i przyłączeniowe w Słupsku.
Kilka tygodni temu jako Equinor podpisaliśmy z Hitachi umowę o strategicznej współpracy w związku z przyszłymi projektami. Kontrakt na dostawę infrastruktury systemów elektrycznych dla projektów MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III jest pierwszym od tamtego czasu i bardzo cieszymy się, że możemy przystąpić do realizacji wspólnego przedsięwzięcia. Razem z Hitachi chcemy rozwijać lokalny łańcuch dostaw dla morskich farm wiatrowych w Polsce – mówi Mette H. Ottøy, dyrektor ds. zakupów w Equinor.
Jedna trzecia wartości przedsięwzięcia zostanie zainwestowana lokalnie
Wykonawca na polskim rynku jest obecny od 97 lat. Zatrudnia 2,5 tys. pracowników. Ma biura oraz centra technologiczne, badawcze i inżynierskie w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Lublinie, Katowicach, Poznaniu i Gdańsku, a także fabryki w Łodzi i Przasnyszu. 25–35% całkowitej wartości kontraktu ma być zainwestowane lokalnie. Dotyczy to także zamówień sprzętu od dostawców zewnętrznych.
Obu morskim farmom wiatrowym przyznano tzw. kontrakt różnicowy zapewniający opłacalność budowy i eksploatacji obiektów. Ostateczna decyzja o realizacji inwestycji zapadnie po uzyskaniu niezbędnych pozwoleń. Zaplanowano ją na 2024 r., a pierwsze dostawy energii elektrycznej przewidziano na 2027 r.
Przeczytaj także: Rusza budowa jednej z największych w Polsce farm fotowoltaicznych
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.