• Spółka złożyła oferty na morskie farmy wiatrowe o łącznej mocy 7,8 GW
  • Plany zakładają produkcję zielonego wodoru i stworzenie magazynów energii
  • Sharco Duo liczące do 1,8 GW znajdowałaby się w pobliżu już realizowanego projektu

Oferty na morskie farmy wiatrowe we wszystkich planowanych przez rząd miejscach

W postępowaniu na pięć pozwoleń lokalizacyjnych dla morskich elektrowni wiatrowych na polskich wodach Morza Bałtyckiego spółka RWE złożyła oferty na projekty o łącznej mocy 7,8 GW na wszystkich pięciu obszarach. Planowany obiekt o mocy do 1,8 GW zająłby obszar w bezpośrednim sąsiedztwie F.E.W. Baltic II na północny zachód od Ławicy Słupskiej, w środkowej części polskiej strefy Morza Bałtyckiego.

Firma przygotowała kompleksowe rozwiązanie dla tej lokalizacji i planowanej farmy wiatrowej Sharco Duo. Zakłada liczne synergie z prowadzonym już projektem F.E.W. Baltic II i bazą operacyjną w Ustce. Dzięki nim, firma będzie mogła zapewnić Polsce konkurencyjną cenowo, zieloną energię elektryczną.


Morska farma wiatrowa, zielony wodór, magazyny energii

Koncepcja RWE obejmuje integrację morskiej farmy wiatrowej z polskim systemem elektroenergetycznym, produkcję zielonego wodoru na obszarach morskich i lądowych, a także innowacyjne rozwiązania magazynowania energii. Spółka twierdzi też, że będzie wspierać bioróżnorodność i wzmacniać lokalny ekosystem, florę i faunę. Mają w tym pomóc systemy instalacji fundamentów o niskim natężeniu hałasu oraz wykorzystanie recyklowalnych komponentów. Eksploatacja morskiej farmy wiatrowej ma być niskoemisyjna.

Spółka informuje, że jest przygotowana do budowy Sharco Duo. Farma rozpoczęłaby produkcję energii elektrycznej w 2028 r. Przy mocy 1,8 GW pokryłaby zapotrzebowanie 11 mln mieszkańców Polski.

Inne morskie farmy wiatrowe spółki

Wyrażono też gotowość do złożenia wniosków na pozostałe obszary przewidziane przez polski rząd dla morskich farm wiatrowych. Pozwolenia lokalizacyjne przyznawane w tym procesie mają szansę zakwalifikować się i wziąć udział w aukcjach kontraktów różnicowych (CfD), rozpoczynających się w 2025 r. – informuje RWE.

Z kolei projekt farmy wiatrowej F.E.W. Baltic II jest realizowany w polskiej części Morza Bałtyckiego na obszarze 41 km2 w odległości mnie więcej 50 km od brzegu. Po zakończeniu rozruchu wytwarzana energia elektryczna ma odpowiadać potrzebom 350 tys. polskich gospodarstw domowych. Spółka ma 18 morskich farm wiatrowych o łącznej mocy 3 GW w pięciu krajach. Realizuje przedsięwzięcia o mocy sumarycznej 10 GW. W Polsce posiada też lądowe elektrownie wiatrowe – to 12 farm i w sumie 390 MW.

Przeczytaj także: Morska farma wiatrowa Baltica – jest decyzja środowiskowa