• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Przy elektrowni Żarnowiec stanie największy magazyn energii w Europie

Opublikowano: 03-02-2023 Źródło: PGE

PGE Polska Grupa Energetyczna planuje przetarg na budowę wielkoskalowego magazynu energii o nazwie BMEE Żarnowiec. Moc urządzenia zaplanowano w przedziale 205–269 MW. Będzie największy magazyn akumulatorowy w Europie o pojemności około 1000 MWh.


Magazyn Energii. Fot. ilustr. Negro Elkha/Adobe Stock Magazyn Energii. Fot. ilustr. Negro Elkha/Adobe Stock

Magazyn energii zostanie wybudowany w Kartoszynie (woj. pomorskie) w sąsiedztwie największej w kraju elektrowni szczytowo-pompowej Żarnowiec. Obiekt o mocy 205–269 MW i pojemności 1 tys. MWh będzie największym urządzeniem w Europie wykorzystującym akumulatory.

Zdaniem firmy magazyn energii umożliwi regulację systemu przesyłowego, a także bilansowanie lokalnych lądowych farm wiatrowych i w przyszłości morskich farm wiatrowych na Bałtyku (tych z wyprowadzeniem mocy do węzła sieci Choczewo 400 kV). Przychody może przynieść także arbitraż cenowy. Aktualnie trwa przygotowanie dokumentacji zakupowej.

Największy magazyn energii. Źródło: PGE Największy magazyn energii. Źródło: PGE

Zaplanowano postępowanie w formule dialogu konkurencyjnego. Takie rozwiązanie pozwoli Grupie PGE na określenie potrzeb w sposób możliwy do osiągnięcia przez oferentów. Wcześniej ogłoszono przetarg nieograniczony, unieważniony, ponieważ nie wpłynęły żadne oferty. Firma zaprasza zainteresowanych wykonawców do wstępnych konsultacji rynkowych (przed ogłoszeniem dialogu).

Spółka uważa magazyny energii za jedno z najważniejszych rozwiązań dla transformacji energetycznej i dojścia do neutralności klimatycznej do 2050 r. Rosnący udział niestabilnych źródeł energii odnawialnej wymusza zapotrzebowanie systemu elektroenergetycznego na magazynowanie energii.

We współpracy z innymi źródłami elastyczności, magazyny energii zapewnią stabilną pracę KSE (Krajowy System Elektroenergetyczny) w warunkach zmienności generacji niestabilnych źródeł odnawialnych przy jednoczesnym stopniowym wycofywaniu źródeł węglowych – informuje PGE.

Przeczytaj także: Pierwszy mały modułowy reaktor jądrowy ruszy jeszcze przed 2030?

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia