• Elektrownia jądrowa w Pątnowie powstanie w oparciu o technologię APR1400
  • Polska planuje budowę do 2040 r. bloków o łącznej mocy 6–9 GW
  • W połowie tego roku poznamy lokalizację kolejnej elektrowni atomowej

Sasin dodał, że budowa elektrowni atomowej w Pątnowie (część Konina w woj. wielkopolskim) pochłonie około 100 mld zł. Zakładamy, że strona polska musi mieć większość własności w tej elektrowni, czyli co najmniej 51%. Negocjujemy ze stroną koreańską, aby ten wkład był jak najwyższy – wyjaśnił minister.

Dodał, że bardziej przybliżony kosztorys budowy elektrowni atomowej w Pątnowie powinniśmy poznać za kilka miesięcy. Zaznaczył też, iż gotowe udzielać kredytów są koreańskie instytucje finansowe. Zakładam, że za około cztery lata inwestorzy wbiją pierwszą łopatę na budowie elektrowni – stwierdził Sasin.

Przypomnijmy, że pod koniec 2022 r. prezesi trzech spółek, polskich PGE (z większościowym udziałem Skarbu Państwa) oraz ZE PAK (prywatna), a także koreańskiej KHNP, podpisali list intencyjny ws. wspólnego opracowania planu budowy elektrowni jądrowej w Pątnowie w oparciu o technologię APR1400 (KHNP to trzeci największy operator siłowni atomowych na świecie).

Z kolei kilka dni temu PGE oraz ZE PAK podpisały porozumienie wstępne dotyczące utworzenia spółki celowej, która zajmie się budową elektrowni jądrowej w Pątnowie.

Elektrownie atomowe w Polsce. Inne inwestycje

Polska planuje budowę do 2040 r. bloków o łącznej mocy 6–9 GW. Pierwszą elektrownię atomową, w gminie Choczewo w woj. pomorskim, zbuduje partner z USA. Amerykańska propozycja to reaktory AP1000 generacji III+.  W planie jest także kolejna elektrownia jądrowa. W połowie tego roku powinniśmy poznać jej lokalizację, pod uwagę brane są trzy miejsca: Bełchatów (woj. łódzkie), Kozienice (woj. mazowieckie) oraz Połaniec (woj. świętokrzyskie).

Zobacz nasz serwis specjalny ELEKTROWNIA JĄDROWA W POLSCE