Partnerzy portalu

Elektrownie atomowe. Tylu Polaków jest „za” budową

Opublikowano: 20-12-2022 Źródło: MKiŚ

Resort klimatu poinformował, że 88% Polaków jest „za” budową elektrowni jądrowych w Polsce. Tak wynika z badania, które zostało wykonane na zakończenie kampanii informacyjno-edukacyjnej „Poznaj Atomickich”.


Zdecydowana większość Polaków chce budowy elektrowni atomowych. Fot. ipopba/Adobe Stock Zdecydowana większość Polaków chce budowy elektrowni atomowych. Fot. ipopba/Adobe Stock

W ramach kampanii, spoty telewizyjne obejrzało niemal 25 mln widzów, a radiowe dotarły do ponad 21 mln słuchaczy. Do tego serwis polski-atom/poznaj-atomickich odwiedziło ponad 2 mln użytkowników. Na zakończenie akcji przeprowadzono badanie. Jak się okazało, niemal 9 na 10 respondentów (88,1%) popiera budowę elektrowni atomowych w Polsce, a 60,3% z pytanych jest za tym zdecydowanie.

Źródło: MKiŚ Źródło: MKiŚ


W ramach badania pytano również, czy fakt, że pierwsza elektrownia atomowa w Polsce zostanie zbudowana we współpracy z Amerykanami, będzie mieć pozytywny wpływ na nasze bezpieczeństwo w kontekście geopolityki. 74,6% osób odpowiedziało „tak”, a 6% badanych uznało, ze będzie mieć wpływ, ale negatywny.

Źródło: MKiŚ Źródło: MKiŚ

Ogólnopolskie badanie, metodą CATI, przeprowadzono na reprezentatywnej grupie 2000 Polaków w wieku 15-75 lat.

Budowa elektrowni atomowej w Polsce

Do 2040 r. w Polsce zbudowane mają zostać bloki atomowe o łącznej mocy 6–9 GW. Pierwszą polską elektrownię jądrową, w gminie Choczewo, zbudują Amerykanie. Plany zakładają, że zezwolenie na budowę zostanie wydane w 2025 r., a w 2026 r. rozpoczną się roboty. Obecnie toczy się procedura związana m.in. z transgraniczną oceną oddziaływania inwestycji na środowisko.

Zobacz nasz serwis specjalny ELEKTROWNIA JĄDROWA W POLSCE

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia