• Budowa morskiej farmy wiatrowej wymaga portów do obsługi i instalacji wiatraków
  • Obiekty mogą przynieść korzyści w wysokości 400 mln dol. rocznie
  • Powstanie łańcuch dostaw od produkcji elementów, przez ich dostawę i składanie, do instalacji na morzu

Porty powstaną po uzyskaniu kontraktu

Pierwszy port powstanie na potrzeby budowy morskiej farmy wiatrowej Attentive Energy One (AE1) w wydzierżawionym terminalu Arthur Kill Terminal na wyspie Staten. Przewidziano tam m.in. zakład dostaw turbin wiatrowych. Drugi w Ravenswood Generating Station w Queens będzie działał na potrzeby operacyjne i serwisowe. O planach poinformowały spółki GE TotalEnergies i Rise Light & Power. Wszystko pod warunkiem otrzymania kontraktu w przetargu na wykonanie morskiej farmy wiatrowej.


Jedyne miejsce dla statków instalacyjnych

Dwa porty do obsługi budowy morskiej farmy wiatrowej mogą wygenerować, jak oszacowano, 400 mln dol. z działalności gospodarczej. AE1 ma stać się długoterminowym najemcą terminalu, który posłuży do realizacji projektu posadowienia morskiej farmy wiatrowej. Port Arthur Kill nie ma ograniczeń wysokości i daje dostęp do głębokich wód, a to rozwiązuje ograniczenia związane z realizacją i eksploatacją wiatrowego przedsięwzięcia onshore. Terminal będzie, jako jedyny w stanie Nowy Jork, przyjąć w przyszłości wszystkie statki instalacyjne, które dostarczą na obszar planowanej morskiej farmy wiatrowej turbiny wiatrowe i inne elementy wiatraków.

Miejsca pracy i szkolenia

Według wykonawcy, porty instalacyjny i serwisowy utworzą 435 długoterminowych miejsc pracy, a dodatkowe setki podczas robót budowlanych. Ponadto konsorcjum wykonawcze proponuje przeznaczyć 1 mln dol. na szkolenia w zakresie morskiej energetyki wiatrowej i odnawialnych źródeł energii, w tym na program certyfikacji Global Wind Organization (GWO). Stałe centrum powstałoby w Ravenswood Generating Station, największym zakładzie Rise Light & Power wykorzystującym do tej pory paliwa kopalne.

W planowanych portach zostanie zmodyfikowane nabrzeże o długości ponad 300 m, by umożliwić obsługę statków na potrzeby budowy morskiej farmy wiatrowej i jej eksploatacji. W efekcie powstanie łańcuch dostaw łączący produkcję na północy stanu z dostawą elementów i ich transportem na miejsce przyszłej morskiej elektrowni wiatrowej.

Przeczytaj także: Morskie farmy wiatrowe zdominują infrastrukturę na morzach do 2050 r.