Powstanie Europejskie Centrum Kształcenia Kadr dla Energetyki Jądrowej (ECKKEJ). To wspólne przedsięwzięcie Sieci Badawczej Łukasiewicz i spółki Orlen Synthos Green Energy. Celem jest wykształcenie kadr, które za kilka lat będą własnymi siłami rozwijać sektor elektrowni atomowych.
Reaktor małej elektrowni atomowej. Fot. Westinghouse
Ośrodek ma rozpocząć działalność w 2027 r. Ma umożliwić przyszłym kadrom zdobywanie wiedzy teoretycznej i praktycznej. W ECKKEJ znajdzie się pełnoskalowy symulator reaktora BWRX-300 – reaktora modułowego, który znajdzie się w planowanych w Polsce małych elektrowniach atomowych (SMR). Powstanie także infrastruktura pomocnicza, jak sterownia SMR-ów czy basen paliwowy. Wyposażenie obejmie sprzęt niezbędny do kształcenia przyszłych specjalistów oraz przestrzeń szkoleniową z salami wykładowymi i częścią edukacyjną.
Budowa ośrodka kształcenie specjalistów na potrzeby elektrowni atomowych, to ciąg dalszy tworzenia kadr. Wcześniej płocki koncern oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki podpisały porozumienie o współpracy z sześcioma uczelniami (Akademia Górniczo-Hutnicza i politechniki: Gdańska, Poznańska, Śląska, Wrocławska i Warszawska) w sprawie kształcenia specjalistów w zakresie energetyki atomowej. Do porozumienie dołączyły też Politechnika Koszalińska, Politechnika Krakowska, Uniwersytet Warszawski oraz Sieć Badawcza Łukasiewicz.
Do obsługi jednej małej elektrowni atomowej z reaktorem BWRX-300 potrzeba ponad 100 wysoko wykwalifikowanych specjalistów. Do 2030 r. w Polsce mają być jedna lub dwie takie siłownie. Są już plany dla sześciu lokalizacji (Włocławek, Stawy Monowskie koło Oświęcimia, Ostrołęka, Dąbrowa Górnicza, Kraków Nowa Huta, Tarnobrzeska Specjalna Strefa Ekonomiczna).
Przeczytaj także: Amerykanie wyłożą 4 mld dolarów na budowę małych reaktorów w Polsce
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.