Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Mark Brzezinski poinformował o zadeklarowaniu 3 mld dol. przez EXIM Bank i 1 mld dol. od agencji DFC (Development Finance Corporation) na program rozwoju małych reaktorów jądrowych BWRX-300 w Polsce przez spółkę Orlen Synthos Green Energy. Łącznie to 4 mld dol. Podpisano listy intencyjne. Wskazano też potencjalne lokalizacje.
Wizualizacja małej elektrowni atomowej. Źródło: Ontario Power Generation
- Mała elektrownia atomowa z reaktorem BWRX-300 ma powstać do 2030 r.
- Będzie drugą siłownią SMR na świecie. Pierwsza zostanie uruchomiona w Kanadzie
- Połowa nakładów na budowę ma trafić do krajowych przedsiębiorstw
Pierwsza mała elektrownia atomowa w Polsce będzie drugą na świecie
Małe modułowe reaktory jądrowe (ang. Small Modular Reactors – SMR) mają być przyszłością energetyki atomowej. Pierwsza taka elektrownia atomowa powstanie w Darlington w pobliżu Toronto w Kanadzie w 2028 r. Kolejna ma być wybudowana w Polsce w latach 2028–2029 i uruchomiona do 2030 r. (co najmniej jedna) Każdy blok z reaktorem BWRX-300 to 100 miejsc pracy w elektrowni atomowej i około 1 tys. w regionie.
Spółka Orlenu z Synthosem ma wyłączność na tę technologię w Polsce. Firma ocenia, że w łańcuch dostaw na potrzeby inwestycje będzie zaangażowanych kilkadziesiąt polskich przedsiębiorstw – niemal połowa nakładów na budowę pierwszej takiej elektrowni atomowej pozostanie w kraju.
Siedem miejsc pod budowę małej elektrowni atomowej
Orlen Synthos Green Energy (OSGE) przeanalizowała kilkadziesiąt potencjalnych lokalizacji pod budowę małych elektrowni atomowych i wytypowała siedem, gdzie zostaną przeprowadzone badania geologiczne. Wskazano Ostrołękę, Włocławek, Stawy Monowskie, Dąbrowę Górniczą, Nową Hutę w Krakowie, obszar tarnobrzeskiej specjalnej strefy ekonomicznej w Stalowej Woli oraz Warszawę. To miejsca z energochłonnymi zakładami produkcyjnymi lub optymalne dla potrzeb ciepłownictwa. Dalsze analizy dla tych lokalizacji będą prowadzone przez dwa lata.
Bezpieczeństwo i niskie koszty produkcji prądu oraz ciepła
SMR spełniają najwyższe standardy bezpieczeństwa. Automatyka uruchamia chłodzenie i w razie awaryjnego wyłączenia blok może przez wiele dni pozostawać bez interwencji ludzi. Teren pod ich budowę to 10% obszaru zajmowanego przez duże elektrownie atomowe. Blok energetyczny składa się z budynków reaktora, maszynowni, nastawni, odpadów promieniotwórczych oraz zaplecza remontowego maszynowni. Zajmuje powierzchnię porównywalną z boiskiem do piłki nożnej.
Szacowany koszt produkcji energii elektrycznej ma być docelowo znacznie niższy niż w przypadku elektrowni gazowych. SMR może w sposób ciągły wytwarzać prąd przez 60 lat, z możliwością przedłużenia eksploatacji do 90 lat. Jednostki produkują też ciepło.
Wsparcie projektów SMR
W technologię SMR zaangażowane (poza Polską) są m.in. Stany Zjednoczone, Kanada, Wielka Brytania, Francja, Czechy, Estonia, Litwa, Finlandia i Rumunia.
23 marca 2023 r. w Waszyngtonie podpisano umowę na współfinansowanie rozwoju małej elektrowni atomowej z reaktorem zaprojektowanym przez GE Hitachi. 400 mln dol. wyłożą OSGE, Ontario Power Generation (Kanada) i Tennessee Valley Authority, amerykańska spółka należąca do rządu Stanów Zjednoczonych. Środki zostaną wykorzystane na projekty uniwersalnej części elektrowni z BWRX-300 i szczegółowe projekty wykonawcze, jak budynek, urządzenie i jednostka wytwórcza.
Przeczytaj także: Elektrownia atomowa dzieli Niemców. Zamknęli już wszystkie
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.