Polskie Elektrownie Jądrowe i Politechnika Warszawska podpisały umowę o współpracy przy kształceniu kadr dla sektora jądrowego. Współpraca obejmie wymianę doświadczeń, opracowanie programów stypendialnych i staże dla najlepszych studentów.
Elektrownia atomowa. Fot. ilustr. wlad074/Adobe Stock
To kolejna tego rodzaju umowa. Wcześniej podpisano podobną z Uniwersytetem Warszawskim. Celem współpracy jest budowa kadr dla przemysłu jądrowego w Polsce.
Pierwsza elektrownia atomowa będzie największą inwestycją w sektorze energetyki i w historii Polski. Elektrownia na Pomorzu może pokryć zapotrzebowanie na prąd nawet 12 mln gospodarstw domowych w Polsce – stwierdziła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
Minister poinformowała, że nawet 70% wartości inwestycji w elektrownie atomowe mogą zrealizować polskie firmy. W przypadku pierwszego bloku będzie to minimum 40%, potem udział ma rosnąć.
Z danych Ministerstwa Klimatu i Środowiska już około 80 polskich firm realizuje zlecenia dla dostawców technologii jądrowych na świecie. Kolejnych 300 jest gotowych do włączenia się w polski łańcuch dostaw dla elektrowni atomowej.
Umowa dotyczy współpracy merytorycznej i badawczej. Przewiduje organizację programów stypendialnych, konkursów na prace naukowe czy projektowych. Zostanie opracowany program studiów pozwalający zdobyć kompetencje do pracy w sektorze atomowym.
Politechnika Warszawska od wielu lat kształci kadry dla sektora jądrowego, mamy również wielu wybitnych ekspertów w tej dziedzinie. Budowa elektrowni atomowej zwiększy znacząco zapotrzebowanie na wykształconą kadrę inżynierską i ekspertów w tym zakresie – podsumował prof. Krzysztof Zaremba, rektor Politechniki Warszawskiej.
Przeczytaj także: Elektrownia atomowa. Największe elementy dotrą morzem
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.