• Decyzja zasadnicza umożliwia pozyskanie zezwoleń prowadzących do budowy elektrowni atomowej
  • W pierwszej znajdą się trzy reaktory jądrowe AP1000 firmy Westinghouse
  • Druga elektrownia o łącznej mocy 2,8 GW ma zostać wybudowana w Wielkopolsce

Droga do budowy elektrowni atomowej otwarta

Wydanie decyzji jest dla spółki Polskie Elektrownie Jądrowe kamieniem milowym w drodze do budowy na Pomorzu elektrowni atomowej. Pozwala na ubieganie się o kolejne zezwolenia administracyjne, takie jak m.in. decyzja o ustaleniu lokalizacji, a następnie zezwolenie na budowę.

Decyzja przybliża nas do momentu, gdy na Pomorzu zacznie działać i produkować prąd pierwsza w kraju elektrownia jądrowa, zapewniając w latach 30. odpowiedni wolumen mocy pracującej w podstawie systemu elektroenergetycznego – mówi Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, sekretarz stanu w KPRM i pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej.


Elektrownia atomowa – trzy reaktory AP1000

Wniosek o decyzję złożono 13 kwietnia 2023 r. Zawierał m.in. opis technologii reaktora AP1000 firmy Westinghouse, który zostanie wykorzystany w elektrowni atomowej. Wskazano też łączną moc zainstalowaną dla trzech bloków (około 3,3 GW) i planowany czas ich eksploatacji.

W elektrowni atomowej znajdą się reaktory jądrowe AP1000 generacji III+ o mocy wyjściowej netto przekraczającej 1100 MW. Jednostka jest wyposażona w ulepszony pasywny system bezpieczeństwa. Zabezpieczenia wyłączające reaktor i chroniące rdzeń przed stopieniem nie wymagają zasilania zewnętrznego. Pierwsze dwa takie reaktory weszły do użytku w październiku i listopadzie 2018 r. w chińskiej elektrowni Sanmen Nuclear Power Station. W budowie są jeszcze dwie jednostki. W Stanach Zjednoczonych powstają cztery takie elektrownie atomowe.

Druga elektrownia atomowa

Program Polskiej Energetyki Jądrowej zakłada budowę dwóch elektrowni atomowych. Pierwsza, dla której wydano decyzję zasadniczą, powstanie na Pomorzu. Druga (inwestycja PGE i ZE PAK) znajdzie się w Pątnowie (woj. wielkopolskie) w oparciu o południowokoreańską technologię APR1400 firmy KHNP. Będą w niej prawdopodobnie dwa bloki o łącznej mocy 2,8 GW.

Przeczytaj także: Amerykanie wyłożą 4 mld dolarów na budowę małych reaktorów w Polsce