• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Elektrownia w Ostrołęce – kolejna dostawa części turbozespołu [FILM]

Opublikowano: 07-12-2023 Źródło: Energa

Na plac budowy elektrowni gazowo-parowej w Ostrołęce dostarczono wirniki generatora i części niskoprężnej turbiny parowej oraz moduł podgrzewania paliwa gazowego. Wyprodukowano je w fabrykach General Electric w Szwajcarii i Holandii.


Wizualizacja bloku gazowo-parowego w Ostrołęce. Źródło: Energa Wizualizacja bloku gazowo-parowego w Ostrołęce. Źródło: Energa

Wszystkie podzespoły ważą ponad 200 ton. Ze Szwajcarii do portu w Antwerpii dotarły rzekami na barkach, a potem drogą morską na statku wyposażonym w dźwigi do Portu Gdańsk. Tam przeładowano je na specjalnie skonfigurowane naczepy zestawów transportowych dla przewozu ładunków ponadnormatywnych. W ciągu dwóch nocy dotarły na budowę elektrowni gazowo-parowej.

Moduł podgrzewania paliwa gazowego o masie 18 ton służy do przygotowania gazu ziemnego dostarczanego gazociągiem do optymalnego spalania w turbinie gazowej. Paliwo ogrzewa się tuż przed wlotem do komory spalania.

Lokalizacja turbozespołu elektrowni w Ostrołęce. Źródło: Energa Lokalizacja turbozespołu elektrowni w Ostrołęce. Źródło: Energa

W połowie grudnia do portu w Gdyni mają dopłynąć elementy transformatora blokowego. Urządzenie będzie dostosowywać napięcie wytwarzanego w elektrowni gazowo-parowej prądu do wartości odpowiedniej dla sieci przesyłowej. Dojdzie też do dostawy składowych turbiny gazowej.

Zaawansowanie prac na koniec października 2023 r. wyniosło 54%. Są już części turbozespołu wyprodukowane w Polsce – stojan generatora i korpus części niskoprężnej turbiny gazowej.

Blok gazowo-parowy w Ostrołęce będzie mieć moc 750 MW. Emisja CO2 będzie o 40% niższa niż w elektrowniach węglowych.

Przeczytaj także: Na dawnym składowisku odpadów paleniskowych powstała farma fotowoltaiczna

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia