W Warszawie przy ul. Zabranieckiej powstaje Zakład Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych (ZUSOK). Prace weszły w ostatnią fazę. Rozbudowa pozwoli 7-krotnie zwiększyć moc zakładu.
Zakład Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych (ZUSOK) w Warszawie. Fot. UM Warszawa
- Nowa instalacja pozwoli przetwarzać blisko 300 tys. ton odpadów rocznie
- ZUSOK w procesie utylizacji odpadów będzie produkować energię elektryczną i cieplną
- Codziennie na placu budowy obiektu pracuje blisko 1000 osób
Władze Warszawy zaznaczają, że to największa inwestycja komunalna w Polsce. Pozwoli nie tylko dbać o środowisko, ale także zapewni bezpieczeństwo energetyczne mieszkańcom stolicy.
Ostatnia prosta na budowie ZUSOK
Poziom zaawansowania prac budowlanych przekroczył 80%. Obecnie jednocześnie realizowane są roboty budowlane, wykończeniowe, elektryczne i mechaniczne, takie jak m.in. domknięcie pokrycia dachu nowej hali kotłów.
Choć z placu budowy został już wycofany największy żuraw wieżowy, który przez ostatnie 1,5 roku wykorzystywany był m.in. przy montażu 2 linii kotłów i instalacji oczyszczania spalin, wciąż na budowie pracuje codziennie prawie 1000 osób.
Prowadzone są także prace elewacyjne przy bunkrze odpadów, hali wyładunku i kotłowni. Trwa montaż bram w otworach wyładunkowych w hali przyjęcia odpadów oraz orurowania instalacji kotłowych. W nowych kotłach wykonywane jest ceramiczne zabezpieczenie wewnętrznych ścian.
Do hali wyładunków prowadzić będzie 100-metrowa estakada z podgrzewaną nawierzchnią – to jest już zrobione, ale należy jeszcze zamontować oświetlenie drogi i położyć ostatnią warstwę asfaltu.
Zakład Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych (ZUSOK). Fot. UM Warszawa
W ostatnim etapie rozbudowy montowane są także urządzenia linii sortowniczej. Największe z nich znajdują się już na swoich miejscach. Trwa montaż stalowej konstrukcji silosów na popioły, cement i wapno.
Odpowiedź na rosnące potrzeby miasta w zgodzie z ekologią
ZUSOK działa w stolicy już ponad 20 lat, a decyzja o jego rozbudowie została podjęta w odpowiedzi na wciąż rosnące zapotrzebowanie Warszawy w zakresie gospodarowania odpadami.
Rozbudowa obiektu trwa już niemal dwa lata, a przewidywana data zakończenia inwestycji to połowa 2024 r. Władze miasta zakładają, że podczas procesów spalania odpadów ZUSOK będzie w stanie wyprodukować energię elektryczną oraz cieplną stanowiącą w sumie 25 proc. stałego zapotrzebowania jednostek miejskich takich jak np. miejska sieć ciepłownicza.
Inwestycja spełnia najwyższe standardy ekologiczne, zgodne z Best Available Techniques (BAT). Zakład będzie bezpieczny dla środowiska, dodatkowo pokryją go zielone dachy, które wspomogą miejską retencję wód opadowych.
Obiekt będzie także miejscem edukacji ekologicznej - przez cały zakład przebiegać ma ścieżka edukacyjna, umożliwiająca zwiedzanie i zapoznanie się z procesem termicznego przetwarzania odpadów.
Przeczytaj także: Stalowa Wola. Środki na spalarnię już są. Kiedy przetarg?
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.