Jak stosować wapno nawozowe, kiedy to robić i o czym należy pamiętać podczas wysiewania go?

Czym jest wapno nawozowe?

Wapno nawozowe to substancja, która jest obecnie bardzo powszechnie wykorzystywana w rolnictwie. Niemal każda osoba zajmująca się uprawą wykorzystuje możliwości tego specyfiku - a są one niemałe. Przede wszystkim wapno nawozowe ma bardzo pozytywny wpływ na strukturę fizyczną oraz skład chemiczny gleby. Wzbogaca ją o niezbędne dla rozwoju roślinności składniki mineralne i organiczne, sprawiając, że staje się znacznie żyźniejsza, a posadzone w niej rośliny rosną zdrowe oraz silne.

Za pomocą wapna nawozowego można również zmieniać kwasowość gleby, co ma ogromne znaczenie dla prawidłowego rozwoju wielu gatunków roślinności. Niektóre z nich wsadzone do niewłaściwej ziemi błyskawicznie marnieją, dlatego należy uważać na ten aspekt.

Co daje stosowanie wapna nawozowego?

Jak już zostało wspomniane, wapno nawozowe pozwala na użyźnienie gleby i uregulowanie jej pH, a co za tym idzie - umożliwia bardzo dobre przygotowanie podłoża pod zasadzenie w nim konkretnych roślin. W naszym kraju wspomniana regulacja jest szczególnie istotna - zdecydowana większość gleb w Polsce ma odczyn kwaśny bądź bardzo kwaśny, co stanowi bardzo niekorzystny czynnik dla uprawy warzyw. Właśnie z tego względu doskonale sprawdza się stosowanie wapna nawozowego.

Jak stosować wapno nawozowe?

Przed użyciem wapna nawozowego należy sprawdzić zarówno to, w jakiej glebie najlepiej czuje się dany gatunek, jak i to, jaka ziemia znajduje się w miejscu, w którym chcemy go posadzić. Następnie w zależności od kwasowości gruntu oraz tego, jaki efekt chcemy uzyskać, dobieramy nawóz z odpowiednią ilością procentową tlenku wapnia.

Kiedy wysiewać wapno nawozowe?

Kwestia tego, kiedy stosować wapno nawozowe, ma ogromne znaczenie dla jego działania. Najlepszy czas na zabieg wapnowania przypada na późne lato i jesień, a więc wtedy, gdy zazwyczaj nie sadzi się roślin oraz jest już po zbiorach. Bardzo ważną kwestię stanowi również to, aby w żadnym wypadku nie umieszczać sadzonek bezpośrednio po wysianiu nawozu wapniowego - może to spowodować skutek odwrotny od zamierzonego.

Co więcej - nawozy wapniowe muszą zostać bardzo dokładnie wymieszane z glebą. Trzeba również pamiętać o tym, że jeśli po procesie wapnowania chcemy dodać do ziemi inny nawóz, powinniśmy odczekać minimum 2-3 tygodnie - dopiero wtedy można to zrobić bez narażania gleby na nieprzewidziane zmiany właściwości.

Gdzie kupić wysokiej jakości wapno?

Jak już zostało wspomniane na początku wpisu, nawozy wapniowe cieszą się olbrzymią popularnością wśród osób, które zajmują się na co dzień uprawą roślin. Z tego względu wiele firm zajmujących się sprzedażą specyfików do ziemi, w tym nawozów czy odżywek dla roślin, ma w swojej ofercie również wapno. Jednym z miejsc, gdzie można nabyć dobrej jakości produkt tego typu, jest strona https://industria.eu/.

Firma Industria prowadzi głównie sprzedaż hurtową nawozów, ale nie jest to jedyna część jej działalności. Zajmuje się również popularyzowaniem zielonej energii. Warto zapoznać się z ofertą tej firmy, gdyż dostępne w jej ofercie nawozy charakteryzują się doskonałą jakością.