Fabryka Cemex Tepeaca w Meksyku jest jedną z czterech, które wdrożą technologię wtrysku wodoru.
Wprowadzając wodór do swoich pieców cementowych jako katalizator, firma ma nadzieję zoptymalizować w ten sposób proces spalania i zminimalizować jego wpływ na klimat.

Niskoemisyjny cement – ambitne plany w realizacji

Firma stwierdziła, że stosowanie paliw o niższej zawartości węgla to konieczność do osiągnięcia celu, jakim jest zmniejszenie emisji CO2  w produkcji cementu o ponad 47% do 2030 r. Jak na razie wszystko idzie zgodnie z planem i we wrześniu 2022 r. betonowy gigant osiągnął wskaźnik wykorzystania paliw alternatywnych na poziomie 34% - najwyższy w historii firmy.


Wodór to kluczowa technologia przyspieszająca wdrażanie naszego planu działań na rzecz klimatu - powiedział Ricardo Naya, prezes Cemex Mexico. Dzięki temu projektowi spodziewamy się zwiększyć zużycie paliw alternatywnych w naszych piecach o 8% do 10% - dodał.

Cementowy pionier technologii wodorowych

Cemex twierdzi, że był pionierem we wdrażaniu technologii wodorowej, prowadząc udane projekty od 2019 r. Od 2021 r. firma wykorzystuje wodór we wszystkich swoich europejskich fabrykach, a niedawno zainaugurowała podobny projekt w Republice Dominikany. Firma spodziewa się dalszego zwiększania wykorzystania wodoru w innych operacjach na całym świecie.

Przeczytaj także: W Polsce powstaje wodorowy bufor do magazynowania energii