• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Elektrownie atomowe: 25 małych reaktorów jądrowych w Polsce

Opublikowano: 11-12-2023 Źródło: World Nuclear News, OSGE

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydało sześć decyzji zasadniczych na budowę łącznie 24 reaktorów w technologii BWRX-300 amerykańskiej firmy GE-Hitachi. Wnioskowała o nie spółka Orlen Synthos Green Energy (OSGE). Taką decyzję wydano też dla reaktora NuScale VOYGR dla KGHM.


Wizualizacja elektrowni atomowej z małym reaktorem modułowym. Źródło: OSGE Wizualizacja elektrowni atomowej z małym reaktorem modułowym. Źródło: OSGE

Elektrownie atomowe z małymi reaktorami modułowymi (ang. small modular reactors – SMRs) zostaną rozmieszczone w Ostrołęce, Włocławku, Stawach Monowskich, Dąbrowie Górniczej, Krakowie (Nowa Huta) oraz Tarnobrzegu-Stalowej Woli.

Otrzymane przez nas decyzje to ważny krok w kierunku głębokiej dekarbonizacji polskiej gospodarki. Symboliczne jest, że decyzje otrzymaliśmy właśnie dziś – przy emisji dwutlenku węgla w Polsce sięgającej 928 g CO2/kWh, najwyższej w Europie i jednej z najwyższych na świecie. Decyzje umożliwiają nam rozpoczęcie programu budowy floty reaktorów BWRX-300 w Polsce, aby zapewnić zeroemisyjne, stabilne źródła energii dla energetyki, przemysłu i ciepłownictwa – powiedział Rafał Kasprów, prezes OSGE.

Lokalizacje elektrowni z małymi reaktorami modułowymi. Źródło: OSGE Lokalizacje elektrowni z małymi reaktorami modułowymi. Źródło: OSGE

OSGE w połowie kwietnia 2023 r. ogłosiła plan budowy elektrowni atomowych z małymi reaktorami o mocy 300 MWe każdy. Podano siedem takich miejsc, jednak we wniosku o wydanie decyzji zasadniczych pominięto Warszawę.

Resort klimatu i środowiska wydał też decyzję zasadniczą dla budowy reaktora w koncernie KGHM Polska Miedź. Będzie to NuScale VOYGR o mocy 462 MWe składający się z sześciu modułów o mocach jednostkowych 77 MWe. Łącznie w Polsce zaplanowano więc 25 jednostek SMR.

Wcześniej wydano takie decyzje dla dwóch dużych elektrowni atomowych: na Pomorzu o mocy 3750 MWe (reaktory AP1000 firmy Westinghouse) oraz dla siłowni w rejonie Patnowa-Konina z dwoma reaktorami APR1400 produkowanymi przez Koreę Południową.

Przeczytaj także: Jest kontrakt na projekt elektrowni atomowej w Polsce

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!