Partnerzy portalu

Pierwszy w Polsce magazyn energii ze zużytych akumulatorów autobusowych

Opublikowano: 21-12-2023 Źródło: Tauron

W Jaworznie uruchomiono pierwszy w Polsce magazyn energii wykorzystujący zużyte akumulatory autobusów elektrycznych. Może działać co najmniej osiem lat, już współpracuje z siecią elektroenergetyczną.


Magazyn energii ze zużytych akumulatorów autobusowych. Fot. Tauron Magazyn energii ze zużytych akumulatorów autobusowych. Fot. Tauron
  • Magazyn energii w Jaworznie składa się z czterech autobusowych modułów bateryjnych
  • Wzrost liczby autobusów elektrycznych zwiększy podaż wyeksploatowanych akumulatorów
  • Urządzenia nadają się do stabilizacji pracy sieci niskich napięć, do których przyłącza się liczne mikroinstalacje PV

Wydłużone życie akumulatora zamiast utylizacji

Magazyn energii ma moc 150 kW i pojemność 150 kWh. Do pracy wykorzystuje wyeksploatowane akumulatory autobusów elektrycznych. Mają zapewnione drugie życie na przynajmniej osiem lat. Sprawdzaliśmy, jak magazyn współpracuje z ładowarką do pojazdów elektrycznych oraz jak wpływa na parametry lokalnej sieci elektroenergetycznej. Planujemy dalsze analizy pracy magazynu oraz weryfikację możliwości jego integracji na przykład z naszymi źródłami wytwórczymi – komentuje Patryk Demski, wiceprezes Grupy Tauron ds. strategii i rozwoju.

Fot. Tauron Fot. Tauron


W autobusach elektrycznych akumulatory są użytkowane zwykle przez 8–10 lat. Liczba takich pojazdów wciąż rośnie, co oznacza, że stopniowo będzie przybywać pakietów bateryjnych, z których można tworzyć stacjonarne magazyny energii. Ich żywotność zostanie przedłużona o około osiem lat. To lepsze rozwiązanie od utylizacji.

Magazyny energii będą ważną częścią inteligentnej infrastruktury elektroenergetycznej

Magazyn energii w Jaworznie składa się z czterech modułów bateryjnych z 78 pojedynczymi ogniwami. Każdy z nich waży 500 kg. Były użytkowane w pierwszym autobusie elektrycznym kursującym w mieście.

Według Taurona, magazyny z ogniwami litowo-jonowymi będą istotnym elementem inteligentnej infrastruktury elektroenergetycznej. Niewielkie obiekty stabilizują pracę sieci, szczególnie niskich napięć. A w nich właśnie rośnie udział niestabilnych źródeł odnawialnych, przede wszystkim mikroinstalacji fotowoltaicznych. Podaż wyeksploatowanych akumulatorów autobusowych będzie się zwiększać wraz z rozwojem elektromobilności i liczby autobusów elektrycznych. Budowa z nich magazynów energii jest tańsza niż produkcja klasycznych magazynów przemysłowych.

Fot. Tauron Fot. Tauron

Projekt „Opracowanie i przetestowanie adaptacyjnego systemu magazynowania energii elektrycznej w oparciu o drugie życie baterii pochodzących z pojazdów elektrycznych” jest realizowany w ramach konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju i współfinansowany z unijnego Programu Inteligentny Rozwój.

Przeczytaj także: Kontrole fotowoltaiki. Ponad w połowie instalacji przekroczona moc

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia