Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska (GDOŚ) wydał postanowienie określające wymagania dotyczące zakresu raportu środowiskowego dla małej modułowej elektrowni atomowej (SMR) w Stawach Monowskich w Małopolsce. To pierwsza taka decyzja w Unii Europejskiej.
W gminie Oświęcim zaplanowano budowę małej elektrowni atomowej. Fot. OSGE
Mała elektrownia atomowa z reaktorem BWRX-300 o mocy 300 MW będzie zlokalizowana w Stawach Monowskich (gmina Oświęcim). Ustalenie zakresu raportu to efekt procedury środowiskowej rozpoczętej w maju 2023 r. Wtedy spółka Orlen Synthos Green Energy (OSGE) złożyła wniosek o wydanie decyzji. Jej uzyskanie pozwala na realizację badań środowiskowych i lokalizacyjnych, na podstawie których powstanie raport oceny oddziaływania na środowisko. Te prace zajmą nawet dwa lata.
Przygotowanie raportu o oddziaływaniu inwestycji jądrowej na środowisko to jeden z najważniejszych elementów procesu inwestycyjnego. I zarazem jeden z najtrudniejszych. Postanowienie GDOŚ pozwala nam utrzymać zakładane harmonogramy realizacji projektu i daje szanse za ukończenie inwestycji wtedy, kiedy polska gospodarka będzie najbardziej potrzebowała zero-emisyjnych i stabilnych źródeł energii – powiedział Rafał Kasprów, prezes OSGE.
Wskazania GDOŚ obejmują takie zadania, jak przeprowadzenie inwentaryzacji przyrodniczej, wskazanie możliwych źródeł wody chłodzącej, rozwiązania technologiczne mające wpływ na zapewnienie bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej oraz wskazanie, w jaki sposób elektrownia będzie zintegrowana z energetyczną siecią przesyłową.
W 2023 r. spółka złożyła wnioski o określenie wymagań środowiskowych dla małych modułowych elektrowni atomowych dla inwestycji w BWRX-300 w Ostrołęce i Włocławku.
Przeczytaj także: Kolejny etap budowy bloku gazowo-parowego w Rybniku
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.