W 2026 r. rozpoczną się prace wiertnicze związane z poszukiwaniem wód geotermalnych w Krakowie. Odwiert badawczy przy ul. Tatarakowej pozwoli sprawdzić ich parametry. Za realizację zadania odpowiada jednostka miejska Klimat-Energia-Gospodarka Wodna (KEGW).
Miejsce planowanego odwiertu. Fot. KEGW
- Odwiert badawczy osiągnie głębokość około 1820 m
- Parametry wiercenia będą monitorowane na bieżąco
- Jeśli właściwości wody geotermalnej się sprawdzą, będzie wykorzystana do celów rekreacyjnych i balneoterapeutycznych
Odwiert dla sprawdzenia potencjału geotermalnego
Z ciepła miejskiego korzysta ponad 65% mieszkańców Krakowa. Wykorzystanie wód geotermalnych może zapewnić ogrzewanie zieloną energią dla kolejnych gospodarstw domowych i użytkowników komercyjnych. Geotermia wpływa też pozytywnie na jakość powietrza.
Odwiert badawczy, który osiągnie głębokość 1820 m (z tolerancją do 10%), ma posłużyć sprawdzeniu potencjału geotermalnego. Jego wykonanie zaplanowano na 2026 r. Z projektów geologicznych wynika, że tempo wiercenia będzie uzależnione od twardości warstwy geologicznej.
Specjalne urządzenia umożliwią szczegółowe i bieżące monitorowanie parametrów wiercenia. Geolodzy przeanalizują pobrane próbki podłoża z poszczególnych warstw. Wszystkie prace będą wykonywane zgodnie z przepisami prawa geologicznego i górniczego, prawa wodnego i innych obowiązujących uregulowań prawnych i formalnych – informuje KEGW.
Mapa z lokalizacją odwiertu. Źródło: KEGW
Temperatura w złożu może mieć nawet 55 st. C. Na powierzchni będzie niższa, ale wciąż wystarczająca do wykorzystania np. jako ciepło systemowe do ogrzewania mieszkań.
Prace na obszarach Nowej Huty
Prace geologiczne będą prowadzone na działce o powierzchni około 4,4 ha przy ul. Tatarakowej. To teren we wschodniej części Krakowa, na którym realizowany jest projekt „Kraków – Nowa Huta Przyszłości”. W sąsiedztwie planowanego odwiertu znajdują się Centrum Rekreacji i Wypoczynku „Przylasek Rusiecki” oraz planowany Park Naukowo-Technologiczny „Branice”. Moc cieplną na ogrzanie budynków oszacowano na 60 MW. Oba obiekty wraz ze skansenem dziedzictwa kulturowego Krakowa mogą być odbiorcami ciepła geotermalnego. Jeżeli potwierdzą się przewidywane parametry hydrochemiczne wód termalnych, mogą one zostać wykorzystane do celów rekreacyjnych i balneoterapeutycznych.
Miasto negocjuje umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na dotację w kwocie 12 mln zł. Ma to w całości pokryć koszt przedsięwzięcia. Gmina zapłaci jedynie podatek VAT.
Przeczytaj także: USA. Otwarcie największej na świecie elektrowni geotermalnej
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.