Partnerzy portalu

Elektrownia gazowo-parowa w Ostrołęce gotowa w 70%

Opublikowano: 10-07-2024 Źródło: Energa

W Ostrołęce powstaje blok gazowo-parowy o mocy 745 MW. Niskoemisyjne źródło wytwórcze będzie bilansować Krajowy System Elektroenergetyczny i dostarczać energię elektryczną na rynek. Zaawansowanie robót osiągnęło 70%.


Plac budowy elektrowni w Ostrołęce. Fot. Energa Plac budowy elektrowni w Ostrołęce. Fot. Energa

Inwestycja spółki Energa z Grupy Orlen to, obok budowy elektrowni w Grudziądzu, kluczowe przedsięwzięcie. Jednostka będzie wspierać stabilność dostaw energii elektrycznej podczas trwającej transformacji energetycznej Polski.

Na placu budowy są już wszystkie najważniejsze elementy bloku energetycznego. To turbina gazowa, turbina parowa, generator i kocioł odzysknicowy. Turbozespół zostanie posadowiony na podziemnym fundamencie betonowym. Ukończono go w 2023 r. – zużyto 2400 m3 mieszanki betonowej, a betonowanie zajęło 30 godzin. Jest już gotowy liczący 28 km gazociąg biegnący przez tereny pięciu gmin w województwach podlaskim i mazowieckim. Łączy elektrownię z interkonektorem Polska–Litwa.

Plan bloku gazowo-parowego. Źródło: Energa Plan bloku gazowo-parowego. Źródło: Energa

Blok gazowo-parowy pomoże także realizować cele dekarbonizacyjne Polski i Grupy Orlen. Ta do 2040 r. planuje redukcję emisji dwutlenku węgla o 40% w segmencie energetycznym i osiągnąć neutralność emisyjną do 2050 r.

Elektrownie gazowo-parowe, dzięki dużej elastyczności, mają możliwość szybkiego przejścia od stanu wygaszenia do pełnej wydajności. To istotne ze względu na dynamiczny rozwój odnawialnych źródeł energii (OZE), które nie są w stanie produkować energii elektrycznej w trybie ciągłym. Energa planuje osiągnięcie do 2030 r. mocy zainstalowanej w OZE do 3,6 GW.

Budowa ostrołęckiej elektrowni gazowo-parowej jest prowadzona w formule EPC (ang. Engineering, Procurement, Construction), czyli pod klucz. Zakres zadania obejmuje projektowanie, nadzór nad zakupami i dostawami, roboty budowlane i oddanie obiektu do użytku.

Spółka CCGT Ostrołęka ma zapewnione finansowanie w formule project finance na podstawie umowy z konsorcjum polskich i międzynarodowych instytucji finansowych.

Przeczytaj także: Duży kontrakt dla dwóch morskich farm wiatrowych. Fundamenty i stacje

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia