Komisja Europejska proponuje w projekcie pakietu klimatycznego, aby od 2013 r. elektrownie kupowały 100% pozwoleń na emisje CO2 na unijnym rynku handlu emisjami.

"Propozycja pakietu energetycznego w takim kształcie może doprowadzić nawet do 90 proc. wzrostu cen energii. Ta (najbliższa - PAP) Rada Europejska może być w tej kwestii rozstrzygająca. Udało się zbudować koalicję państw, które podzielają polski punkt widzenia" - powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej premier - donosi PAP

Premier zaznaczył, że Polska akceptuje cele pakietu, ale nie zgadza się na proponowaną przez Komisję Europejską drogę, dzięki której te cele mają zostać osiągnięte. Powołuje się na ekspertów, którzy twierdzą, że pakiet w obecnym kształcie doprowadzi do zapaści gospodarczej naszego kraju.

Powstała też grupa państw, które będą w stanie zablokować, ewentualne niekorzystne decyzje KE.

Propozycja polskiego rządu zakłada rozdział 80 proc. praw do emisji CO2 za darmo w 2013 r. i 20% na aukcjach. Potem z roku na rok zmniejszanie o 10% liczby darmowych uprawnień, tak żeby dopiero w 2020 roku na aukcjach kupowane było 100% - pisze PAP.