ZAREJESTRUJ SIĘ, jeśli nie masz jeszcze konta
...a zyskasz dostęp do:
- wszystkich funkcjonalności serwisu
- bezpłatnych wydań on-line czasopisma "GDMT geoinżynieria drogi mosty tunele"
- bezpłatnych wydań on-line czasopisma "Inżynieria Bezwykopowa"
Rejestracja
jeszcze kilka kliknięć i bedziesz mógł cieszyć się z dodatkowych, bezpłatnych funkcji portalu!
Nowy wodociąg z rur PE na Śląsku zmodernizowano bezwykopowo
Technologie bezwykopowe umożliwiają pracę nawet w najtrudniejszych warunkach, takich jak obszary chronione czy tereny szkód górniczych. Właśnie w takich okolicznościach przeprowadzono modernizację ponad 2-kilometrowej magistrali wodociągowej DN1600, znajdującej się pomiędzy przepompownią Paprocany w Tychach a zbiornikami na Wzgórzu Wandy w Katowicach. Do odnowy przewodów wykorzystano blisko 2 km rur ciśnieniowych PE, wyprodukowanych przez firmę Uponor Infra sp. z o.o. Zastosowane rury są odporne na większość związków chemicznych powodujących korozję i starzenie się. Są również elastyczne, dzięki czemu można je układać zgodnie z kierunkiem trasy, nawet na terenach szkód górniczych.
Prace budowlane zakończyły się w lutym br. Wykonywano je w pasie drogowym w ciągu drogi krajowej, ul. Pszczyńskiej oraz terenie Nadleśnictwa Katowice. Obszar, na którym realizowano projekt, należy do KWK Murcki-Staszic, a teren ten zaliczony jest do trzeciej kategorii szkód górniczych.
Metoda wybrana do realizacji zadania to relining długi. Rury PE zgrzewano doczołowo na placu budowy, a następnie wciągano do starego rurociągu. Najdłuższy odcinek wciągnięty w jednym ciągu miał długość 1172 m.
Dowiedz się więcej: Zmodernizowany wodociąg będzie sprawny nawet 100 lat
Zobacz zdjęcia: Nowy wodociąg z rur polietylenowych zapewni wodę dla Górnego Śląska
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.
