• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Warszawa – jak będzie wyglądał park linearny na Ursynowie?

Opublikowano: 03.03.2023
polska , 03.03.2023

Na ukończeniu jest projektowanie parku linearnego, który zaplanowano nad obwodnicą na Ursynowie w Warszawie. Na razie prace obejmą dwa z sześciu odcinków. Do realizacji całego przedsięwzięcia potrzebne są dodatkowe fundusze. Ich przyznanie zależy od miejskich radnych.

W 2025 r. park linearny o długości prawie 2 km znajdujący się nad S2 Południową Obwodnicą Warszawy będzie obfitował w roślinność. Zaplanowano 1 tys. drzew, 100 tys. krzewów, pnącza, byliny i trawy ozdobne. Powstaną chodniki, ścieżki spacerowe i promenada. Będą strefy rekreacyjne i drewniany taras nad ogrodem deszczowym, a także fontanna posadzkowa i polana otoczona roślinnością. Będzie też ogród zmysłów. Tereny parkowe zajmą 10 ha.

Na razie powstaną dwa odcinki (z sześciu planowanych) za 11 mln zł. Do budowy całego parku potrzeba 33 mln zł. Pozostałe etapy będą rozłożone na trzy lata, a korytarz ekologiczny będzie gotowy w całości w 2025 r.

Zarząd Zieleni m.st. Warszawy planowanie parku linearnego rozpoczął jeszcze w 2016 r. W tym roku mają rozpocząć się pierwsze prace, na wiosnę 2024 r. ma być gotowy odcinek od al. KEN do ul. Stryjeńskich, rok później od al. KEN do ul. Rosoła, a do końca 2025 r. fragmenty między ul. Rosoła a skarpą i od ul. Pileckiego do ul. Stryjeńskich. Całość będzie przebiegać przez teren wzdłuż ul. F. Płaskowickiej, na odcinku od ul. Pileckiego do ul. Nowoursynowskiej.

Parki linearne są ważnym elementem kształtowania systemów przyrodniczych miast. Pełnią funkcje ekologiczne, mają duże walory przyrodnicze i pomagają w dostosowywanie się do zmian klimatu. Zwiększają odporność na susze i zalewania.

Zobacz także: Zbiornik retencyjny w Szczecinie już gotowy