Przedstawienie metodologii modelowania numerycznego zjawisk filtracyjnych i mechanicznych zachodzących w obrębie wału przeciwpowodziowego i jego podłoża w trakcie przejścia fali wezbraniowej.
Wyniki analiz (czasoprzestrzenne rozkłady ciśnień i prędkości filtracji, rozkłady wycieków w czasie oraz mechanizmy utraty stateczności wraz z odpowiadającymi im wartościami współczynnika stateczności w każdej fazie wezbrania) pozwalają ocenić bezpieczeństwo wału w zakresie szczelności i stateczności. Szczególną uwagę poświęcono wykazaniu, iż symulacje zachowania się wału przeciwpowodziowego (zwłaszcza w warunkach gwałtownych wezbrań rzek górskich i podgórskich) należy prowadzić z wykorzystaniem modelu filtracji nieustalonej – wyniki uzyskane przy założeniu filtracji ustalonej mogą nie odpowiadać rzeczywistości.
W trakcie referatu omówiony zostanie model matematyczny filtracji nieustalonej z opisem strefy niepełnego nasycenia oraz algorytm oceny stateczności metodą proporcjonalnej redukcji parametrów wytrzymałościowych gruntu (redukcji c-Φ). Przykładowe wyniki obliczeń zostaną przedstawione w oparciu o system Metody Elementów Skończonych Z_Soil.PC.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.