W opolskim urzędzie wojewódzkim odbyło się spotkanie z udziałem kilkudziesięciu samorządowców, przedstawicieli Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Opolu, Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, urzędu wojewódzkiego i marszałkowskiego oraz służb zarządzania kryzysowego. Dotyczyło możliwości wystąpienia zagrożeń powodziowych i radzenia sobie z nimi. Jak powiedział wojewoda opolski - Ryszard Wilczyński, „precyzyjne określenie słabych punktów ochrony przeciwpowodziowej daje nam absolutną przewagę nad sytuacją z powodzi roku 2010”. Do tematu bardziej sceptycznie podszedł wójt Dobrzenia Wielkiego - Henryk Wróbel, który powiedział: „Cieszą postępy prac dotyczących ochrony przeciwpowodziowej, ale póki nie będzie kompleksowych rozwiązań, to woda będzie wylewać. Ominie wzmocnione fragmenty wałów i wedrze się tymi, które czekają na realizację” - cytuje PAP. Dodał też, że wiedza o słabościach systemu przeciwpowodziowego umożliwi sprawniejsze przeprowadzenie możliwej akcji ratunkowej, jednak w kierunku podniesienia bezpieczeństwa trzeba podjąć bardziej zdecydowane działania. 

Słabe punkty ochrony przeciwpowodziowej na Opolszczyźnie

Wśród niedostatków ze względu na bezpieczeństwo wymieniono m.in. 15 miejsc wzdłuż Odry. Chodzi np. o niedokończoną budowę wałów w gminie Cisek; brak wałów w gminie Bierawa; brak obwałowania dla ochrony miejscowości Stradunia, Chorula, Kąty Opolskie; brak kanału ulgi w Krapkowicach; konieczność modernizacji wałów wzdłuż rzeki Biała Głuchołaska.

Na skutki powodzi najbardziej narażona jest gmina Cisek, są jednak pieniądze na budowę dwóch odcinków wałów w Cisku. Resort finansów przekazał na ten cel 28 mln zł, a prace mają ruszyć w przyszłym roku. Duże straty finansowe powódź mogłaby również wyrządzić w opolskiej dzielnicy Metalchem, Jedliczach i innych terenach, na których występuje duże skupisko firm.

Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych na realizację przedsięwzięć przeciwpowodziowych w tym roku ma w budżecie około 60 mln zł. Niektóre z rozpoczętych w tym roku inwestycji zostaną zakończone w ciągu kolejnych 9 miesięcy, inne będą kontynuowane w przyszłym roku. Kończą się prace przygotowawcze do ogłoszenia przetargów.