Celem programu było sprawdzenie, czy wypasanie owiec na wałach może być alternatywą dla mechanicznego koszenia tych obiektów, które jest kosztowne, a często w wielu miejscach nieskuteczne. Dlatego też latem i jesienią tego roku 30 zwierząt rasy polska owca górska wykorzystywano w roli "żywych kosiarek" na obiektach hydrotechnicznych w Małopolsce.

Owce dobrze wpływają na stan wałów przeciwpowodziowych

Przedstawiono już wstępne wyniki badań. Okazało się, że wypas owiec na wałach może dobrze wpływać na stan techniczny tych budowli.

„Wyniki są obiecujące i potwierdzające hipotezę badawczą. Oczywiście, po pierwszym sezonie nie jesteśmy w stanie stwierdzić, czy to stała tendencja. Przedstawienie ostatecznych rezultatów wymaga kontynuowania badań w następnych latach” – wyjaśnił kierownik projektu Piotr Sendor.

Poprawiła się m.in. struktura gleby

Po wypasie owiec stan botaniczny wałów przeciwpowodziowych poprawił się - darń była gęstsza, szczególnie na koronach tych budowli. Poprawiła się też zwięzłość gleby, gdyż zwierzęta udeptały podłoże. Ponadto wyjadły też niekorzystne - z punktu widzenia struktury gleby - gatunki roślin oraz wystraszyły i przepędziły zwierzęta drążące nory i jamy.