Od momentu swojego powstania prawie każde miasto jest placem budowy. Zabudowa rozrasta się i gęstnieje, coraz trudniej jest prowadzić roboty budowlane bez oddziaływań na obiekty sąsiadujące. Sam postęp prac wymaga również bieżącej obserwacji. Obecnie trudno wyobrazić już sobie budowę, na której nie ma żadnego systemu monitoringu – począwszy od tych najprostszych wizyjnych do bardziej zaawansowanych służących do nadzoru nad konstrukcją. Odpowiednie monitorowanie pracy pozwala zminimalizować ryzyko wystąpienia awarii czy dodatkowych kosztów związanych z naprawą obiektów sąsiadujących.
Źródło: GEO-Instruments
Nowoczesne monitorowanie to zaawansowane rozwiązania cyfrowe, które wprowadzają na plac budowy zupełnie nową jakość. W jaki sposób? Przyjrzyjmy się trzem najważniejszym najczęstszym problemom, które pojawiają się w trakcie realizacji monitorowania.
Przeciążenie informacyjne – w każdym aspekcie naszego funkcjonowania, ale przede wszystkim w życiu zawodowym, narażeni jesteśmy na obciążenie zbyt dużą ilością informacji. Tak samo dzieje się w przypadku realizacji monitorowania budowy: danych jest bardzo dużo, a przez to trudno jest nam wyłuskać to, co naprawdę ważne. Nadmierna ilość informacji nie pomaga nam w prawidłowej ocenie sytuacji – szczególnie na placu budowy, gdzie każda mierzona przez nas wartość może sygnalizować niebezpieczeństwo. Jeśli nie uporządkujemy zbieranych danych, istnieje ryzyko, że to co najważniejsze, może nam umknąć. Jest to działanie wbrew zasadom bezpieczeństwa, a także wbrew interesowi wszystkich stron zaangażowanych w realizację inwestycji.
Niefunkcjonalność – nierzadko wykorzystywane systemy są już przestarzałe bądź jest ich kilka, tj. np. dla każdego rodzaju pomiaru inny. Brakuje platformy, na której wygodnie będziemy mogli śledzić wszystkie monitorowane parametry. Nie jest też łatwo szybko dostosować monitorowanie do bieżących potrzeb, zmieniać liczbę bądź lokalizację czujników – a to mogłoby zdecydowanie podnieść jakość prowadzonego monitoringu.
Brak odpowiedniej prostej wizualizacji – rejestracja danych z monitoringu nie jest intuicyjna i prosta, więc prawidłowe śledzenie postępu realizowanych prac, a także przygotowywanie stosownych raportów zabiera wiele czasu.
Nowoczesne rozwiązanie dla każdego placu budowy
Wyżej wymienione problemy można stosunkowo szybko rozwiązać, a monitorowanie postępu prac lub oddziaływań na obiekty sąsiadujące może być relatywnie proste i satysfakcjonujące wszystkie strony procesu inwestycyjnego. Wystarczy skorzystać z odpowiedniego narzędzia, skrojonego na nasze potrzeby.
Takim narzędziem jest rozwiązanie grupy GEO-Instruments pn. QuickView. Jest to platforma zbierająca dane z monitoringu, oparta na działaniu w sieci internetowej. To autorskie rozwiązanie, dopasowywane do każdego klienta, a nawet i projektu. Niezawodne wsparcie na każdym placu budowy.
Źródło: GEO-Instruments
Za pomocą platformy QuickView można śledzić w funkcji czasu: wykresy naprężeń, deformacji i przemieszczeń, wartości pomiarów środowiskowych tj. drgania, hałas, zapylanie czy poziom stężenia gazów, oddziaływanie prowadzonych robót na obudowę wykopu. Dzięki temu można w łatwy sposób monitorować więc bezpieczeństwo i stabilność budynków, wykopów, ścian oporowych, obudów tuneli, linii kolejowych czy obiektów mostowych.
Koniec z przeciążeniem informacyjnym, platforma oferuje możliwość selekcji wyświetlanych danych. Ponadto, wszystkie wyniki prezentowane są w jasny i przejrzysty sposób, w jednym miejscu, bez konieczności logowania się do różnych systemów, różnych producentów baz akwizycji danych. To klient wybiera, co i w jaki sposób chce obserwować w zależności od swoich potrzeb. Dodatkowo dostęp do QiuckView jest możliwy za pomocą smartfona, dzięki czemu podgląd wszystkich bieżących danych jest dosłownie pod ręką.
Źródło: GEO-Instruments
Śledzenie i zapisywanie postępów budowy nie jest kłopotliwe. W łatwy sposób można dodawać, usuwać lub w razie potrzeby edytować poszczególne czujniki oraz przypisywać ich lokalizację. Użytkownik cały czas posiada dostęp do pełnej listy zamontowanych czujników i ich parametrów technicznych, takich jak np. stan naładowania baterii.
Nie trzeba martwić się o dokumentację: platforma przechowuje dane archiwalne, a dostęp do danych bieżących i historycznych jest nieograniczony. Raporty (m.in. dzienne lub tygodniowe) można opracować ręcznie bądź wykorzystać możliwość ich automatycznego sporządzania.
Wsparcie technologiczne to też wczesne ostrzeganie
W GEO-Instruments nie poprzestaliśmy na przygotowaniu platformy, która jedynie rejestruje to, co się dzieje w rozpatrywanym otoczeniu. Wprowadziliśmy dzienniki alarmów i powiadomienia ostrzegawcze, dzięki którym można otrzymywać również informacje o nieprawidłowościach, które pojawiają się w trakcie realizacji prac.
Monitorowanie działań na placu budowy – dla kogo?
Systemy monitorowania bezpieczeństwa służą wszystkim stronom procesu inwestycyjnego: wspieramy w ten sposób zarówno inwestorów, jak i operatorów infrastruktury, inżynierów oraz pozostały personel wsparcia technicznego, np. geodetów.
Rozwiązania te pomagają w identyfikacji i ograniczaniu ryzyka, optymalizacji kosztów przygotowania projektów oraz stosowanych metod realizacji.
Jeszcze przed rozpoczęciem budowy wykorzystanie platformy QuickView usprawnia proces określania warunków brzegowych, daje wiedzę na temat zachowania się obiektów; może też potwierdzać wyniki badań i analiz technicznych.
Już po rozpoczęciu realizacji inwestycji użytkowanie tego narzędzia znacznie wpływa na poziom bezpieczeństwa na placu budowy. Ułatwia obserwację procesów i ich kontrolowanie. Co więcej, dzięki niej zdobywamy wiedzę, która przydaje nam się podczas realizacji kolejnych projektów, służy więc do budowania doświadczenia.
Źródło: GEO-Instruments
Czy cyfrowe narzędzia są bezpieczne?
To pytanie towarzyszy nam każdego dnia – zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym nieustannie korzystamy przecież z różnorakich cyfrowych rozwiązań. Platforma QuickView dba o bezpieczeństwo każdego użytkownika, zarówno tego, który korzysta z niej, pracując na komputerze, jak i tego, który loguje się przez smartfon.
Dostęp do danych projektu jest ściśle chroniony poprzez nadanie wszystkim zdefiniowanym użytkownikom unikalnych loginów. Użytkownik sam definiuje hasło dostępowe, a logowanie do systemu odbywa się dwuetapowo. Serwer danych spełnia wszelkie rygorystyczne wymogi bezpieczeństwa.
Czy warto zainwestować w QuickView?
Wszystkie projekty i ich dane przechowywane w jednym miejscu, przejrzyście przedstawione. Dane mogą być eksportowane do programu Excel i zaprezentowane w nim – to nie tylko wygoda, ale przede wszystkim rozwiązanie służące efektywnej pracy.
Przykładowy zapis pomiarowy – raportowy. Źródło: GEO-Instruments
Swoboda selekcji sprzętu i możliwość wykorzystania narzędzia nawet wśród międzynarodowej załogi (do wyboru jest wiele wersji językowych), a także opcja dostosowania platformy do indywidualnych potrzeb klienta sprawiają, iż jest to narzędzie, które wyróżnia się spośród dostępnych rozwiązań na rynku, a blisko 15 lat rozwijania technologii przynosi wymierne korzyści dla naszych Klientów.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.