Prace rozpoczęto pod koniec 2022 r. Najpierw wykonano platformę z materacy z geowłókniny, wypełnionych kamieniami o różnych frakcjach (od 16 do 350 mm). Zamontowano też wysoką na 10 m wieżę, na której zainstalowano tachimetr, czyli urządzenie do pomiaru kątów poziomych i pionowych oraz odległości (pomiary prowadzono co 30 minut w 16 punktach skarp, dzięki czemu zapewniono ciągły monitoring ich stateczności w trakcie prowadzenia prac).

W kolejnym kroku powstała żelbetowa palisada z 91 pali wierconych, każdy o średnicy 630 mm i długości 15 m, które instalowano w odstępach osiowych co 1 m. Na palisadzie jest oczep żelbetowy o wymiarach 100 na 80 cm i długości około 90 m (w oczepie wykonano otwory przelotowe z rur z tworzywa sztucznego pod przyszłe ewentualne zakotwiczenie konstrukcji).

Następny etap polegał na wykonaniu narzutu kamiennego od strony wody (frakcja od 250 kg do 5 ton). Poza tym urobek pozyskany w trakcie prowadzenia wykopów wykorzystano do poszerzenia plaży. Równocześnie, w celu zabezpieczenia skarpy, instalowano gwoździe gruntowe o długościach 3, 12 oraz 18 m i pochyleniu 30 stopni. Na zagwoździowanej i wyprofilowanej skarpie ułożono w kolejności: biowłókninę, matę antykorozyjną oraz siatkę o wysokiej wytrzymałości. W cały ten sposób zabezpieczono skarpę o powierzchni około 2700 m2 na odcinku o długości około 100 m

Klif w Jastrzębiej Górze, z racji swojego położenia, narażony jest na silną erozję od strony morza oraz procesy osuwiskowe. Postępująca erozja zagrażała bezpieczeństwu budowli, usytuowanych na jego koronie – powiedziała Anna Stelmaszyk-Świerczyńska, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni.

Przeczytaj także: Nowa odsłona nagród TYTAN 2024 - zgłoś kandydaturę w obszarze geoinżynierii i budownictwa podziemnego