Zdaniem ekspertów hydrotechnika to tzw. branża przyszłości. W najbliższych latach w naszym kraju stanie się najprawdopodobniej jedną z wiodących gałęzi gospodarki. Plany rozwojowe dla Polski są ambitne. Już w 2019 roku Rada Ministrów przyjęła „Program rozwoju polskich portów morskich do 2030 roku”. Od tego roku liczba hydrotechnicznych projektów do realizacji tylko wzrosła.

Studia podyplomowe z „hydrotechniki morskiej” są odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku pracy, którego rozwój podąża równolegle z koniecznością przebudowy portów oraz strategicznym dla rozwoju Polski i Europy sektorem offshore. Uruchamiając na naszym wydziale taki kierunek, zależało nam, aby odbudować kadrę, która będzie się specjalizowała w tej dziedzinie - tłumaczy dziekan Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej, dr hab. inż. Joanna Żukowska, prof. PG.

Kto może zostać słuchaczem?

Słuchaczami studiów podyplomowych mogą zostać absolwenci m.in. takich kierunków jak budownictwo, architektura czy inżynieria środowiska. Są one dedykowane zarówno osobom, które niedawno uzyskały dyplom uczelni wyższej, jak i tym, które w branży pracują od lat, ale chciałby zdobyć nowe kompetencje.

Obecnie prowadzimy nabór na drugą edycję studiów, które rozpoczną się w październiku. Pierwsza edycja jest już w trakcie i z satysfakcją można powiedzieć, że cieszy się pozytywnymi opiniami. Słuchacze po pierwszym semestrze nauki w anonimowych ankietach wskazywali na duże kompetencje i doświadczenie prowadzących zajęcia oraz bardzo praktyczne podejście do omawianych zagadnień – mówi kierownik studium, dr inż. Witold Tisler z Politechniki Gdańskiej.

Branżowa wiedza i kompetencje miękkie

W programie studiów są ćwiczenia, warsztaty i wykłady dotyczące rodzajów oraz przeznaczenia budowli hydrotechnicznych, wymiarowania konstrukcji, harmonogramowania prac, ale i podłoża gruntowego, ochrony brzegów morskich, oddziaływania na konstrukcje hydrotechniczne oraz specjalistycznego sprzętu używanego do robót hydrotechnicznych.

Osobny blok tematyczny dotyczy morskich elektrowni wiatrowych. Poza omówieniem specyfiki zarządzania inwestycją typu offshore, skupiamy się na procedurach związanych z projektowaniem monopali będących najpopularniejszym sposobem posadowienia tego typu konstrukcji - wskazuje dr inż. Witold Tisler z Politechniki Gdańskiej. Cykl zajęć uzupełniony jest o przedmiot dotyczący wykorzystania technologii Building Information Modeling. W planie jest również wizytacja terenu budowy.

Słuchacze będę mieli okazję rozwinąć też swoje kompetencje miękkie. Osobne zajęcia dotyczą liderowania, komunikacji w zespole, współpracy czy negocjacji. Łącznie program obejmuje 176 godzin. Wśród prowadzących są zarówno wykładowcy akademiccy, jak i doświadczeni projektanci i wykonawcy z minimum 20-letnim stażem w swoim fachu.

Studia trwają dwa semestry i zakończy je egzamin, który odbędzie się w czerwcu 2025 roku. Przed rozpoczęciem nauki słuchacze otrzymają szczegółowy harmonogram zjazdów. W trakcie będą mieli dostęp do uczelnianej platformy eNauczanie, gdzie znajdą potrzebne materiały dydaktyczne. Zajęcia będą się odbywać raz lub dwa razy w miesiącu - w soboty i niedziele w godzinach 9 -17.

Podczas naboru liczy się kolejność zgłoszeń!

Osoby zainteresowane tym kierunkiem, nie powinny zwlekać z rekrutacją. Decydująca jest kolejność zgłoszeń, a podczas poprzedniej edycji liczba chętnych była znacznie większa od liczby miejsc. Więcej informacji można znaleźć na stronie: https://wilis.pg.edu.pl/studenci/studia-podyplomowe/hydrotechnika-morska.

Poza tym Politechnika Gdańska prowadzi rekrutację na wiele innych kierunków studiów podyplomowych. Każdorazowo dużym zainteresowaniem cieszy się m.in. „zarządzenie projektami budowlanymi”. Obecnie trwa nabór na ósmą edycję: https://pg.edu.pl/studia-podyplomowe/zarzadzanie-projektami-budowlanymi.

W trakcie tych studiów słuchacze poznają specyfikę zarządzania projektami budowlanymi na przykładzie obiektów zabytkowych, kolejowych, drogowych, hydrotechnicznych, muzealnych i wystawienniczych – zagadnienia prezentowane będą z perspektywy inwestora, inżyniera kontraktu, projektanta oraz wykonawcy robót budowlanych.

***
Politechnika Gdańska to uczelnia o bogatej historii, sięgającej 120 lat. Uczelnia jest marką samą w sobie, co potwierdzają wyniki kolejnych rankingów. W opublikowanym ostatnio rankingu „Perspektywy” znalazła się w gronie pięciu najlepszych uczelni w Polsce. W kategorii uczelni technicznych zajęła trzecie miejsce.