• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Woda wypłukała grunt pod starą czwórką. Konieczne odwierty i pompowania

Opublikowano: 07-10-2024 Źródło: GDDKiA

Trwają prace przygotowawcze w ramach rozbudowy drogi krajowej nr 94 w Olkuszu (woj. małopolskie). Celem inwestycji jest wzmocnienie nawierzchni oraz podniesienie parametrów do nośności 11,5 t/oś. By tak się stało, konieczne jest wypełnienie pustek krasowych.


Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

Pustki krasowe to wolne przestrzenie w gruncie, które powstały na skutek wypłukania przez wodę materiału skalnego. GDDKiA tłumaczy, że w przypadku Olkusza są efektem wypłukiwania przez wodę skał wapiennych i dolomitowych, a proces trwał tysiące lat.

W związku z modernizacją DK94, pustki krasowe należy wypełnić. W tym celu w Olkuszu wykonuje się w gruncie otwory o głębokości nawet 23 m, do których wpompowana zostanie specjalna mieszanina pyłów i spoin, Łącznie wykorzystanych zostanie ponad 50 tys. ton tego materiału.

Jak wygląda taki odwiert i pustki? Zobacz poniższe nagranie oraz kilka zdjęć:

 

Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

Trasa alternatywna dla autostrady A4

Droga krajowa nr 94 ma 675 km długości, biegnąc równoleżnikowo m.in. przez całą Małopolskę, od granicy woj. śląskiego do granicy woj. podkarpackiego, będąc alternatywą dla autostrady A4. Dla Olkusza stanowi główną arterię, którą średnio przejeżdża nawet ponad 30 tys. samochodów na dobę.

Wykonawca tego zadania zajmie się przede wszystkim wzmocnieniem nawierzchni i podniesieniem parametrów do nośności 11,5 t/oś, przy czym powstaną też m.in. dwa podziemne przejścia dla pieszych.

Przeczytaj także: Zbudują 60 km drogi do autostrady A4

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia