• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

W Gdańsku będą montowane turbiny wiatrowe dla farmy morskiej Baltica 2

Opublikowano: 11-10-2024 Źródło: PGE, Ørsted

Spółki PGE i Ørsted wydzierżawią powstający w Porcie Gdańsk terminal T5, który stanie się miejscem wstępnego montażu oraz instalowania na morzu elementów turbin dla morskiej farmy wiatrowej Baltica 2.


Statek instalacyjny. Fot. Seaway7 Statek instalacyjny. Fot. Seaway7
  • Dzierżawa obejmie teren o powierzchni 21,3 ha
  • Połowa tego obszaru będzie miała podwyższoną nośność dla projektów offshore
  • Zaplanowano dwa stanowiska załadunkowe dla statków instalacyjnych typu jack-up

Terminal instalacyjny zostanie otwarty w 2026 r.

Terminal T5 będzie gotowy w IV kwartale 2026 r. i od tego momentu umowa zawarta ze spółką Istrana zacznie obowiązywać. Aktualnie na zaawansowanym poziomie są przygotowania do jego budowy, wojewoda pomorski wydał na nią pozwolenie. Powstająca infrastruktura jest szansą dla polskich przedsiębiorstw na udział w robotach i późniejszej eksploatacji.

Dobre położenie i warunki nawigacyjne

Gdański port ma bardzo dobre warunki nawigacyjne i jest korzystnie położony względem obszaru, na którym znajdzie się morska farma wiatrowa Baltica 2, a później Baltica 3. Dla spółek PGE i Ørsted ważny jest harmonogram, który wiąże się z podpisanymi kontraktami na dostawy komponentów i usługi instalacyjne na morzu.

Gwarancja wykonania usługi w porcie na czas jest krytycznym elementem powodzenia całego projektu, dlatego cieszymy się, że prace przygotowawcze do budowy terminalu nabrały tempa. Lokalizacja portu instalacyjnego w Gdańsku to również ważny element rozwoju polskiego łańcucha dostaw dla morskiej energetyki wiatrowej. Porty instalacyjne na polskim wybrzeżu będą służyć także w kolejnych fazach rozwoju offshore wind w Polsce, wykraczających poza obecną dekadę – powiedziała Agata Staniewska–Bolesta, dyrektorka zarządzająca Ørsted Offshore Polska.

Źródło: PGE i Ørsted Źródło: PGE i Ørsted


Terminal do montażu i instalacji morskich turbin wiatrowych

Dzierżawa (jej zakończenie wstępnie ustalono na koniec 2028 r.) dotyczy całego T5 o powierzchni 21,3 ha. Połowa tego obszaru będzie miała podwyższoną nośność, niezbędną do realizacji przedsięwzięć offshore. Koncepcja terminalu i jego kształt umożliwią wykorzystanie całej długości nabrzeży. Znajdą się na nich dwa stanowiska załadunkowe dla statków instalacyjnych typu jack-up, a także miejsce i rampa do rozładunku statków transportowych typu ro-ro.

Umowa dzierżawy terminalu zapewnia nam przestrzeń portową niezbędną dla realizacji projektu budowy morskiej farmy wiatrowej Baltica 2, gwarantując miejsce do załadunku elementów morskich turbin wiatrowych na statki i kompleksowej obsługi statków instalacyjnych. Gdański terminal zaprojektowany został zgodnie z najnowszymi branżowymi standardami i z uwzględnieniem trendów rozwoju technologicznego w sektorze morskiej energetyki wiatrowej – stwierdził Dariusz Marzec, prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Stronami umowy są spółka Elektrownia Wiatrowa Baltica 2, która należy do PGE i Ørsted, oraz Istrana, spółka celowa należąca w 85% do rządowego Polskiego Funduszu Rozwoju oraz w 15% do Baltic Hub.

Baltica 2 i Baltica 3 stworzą morską farmę wiatrową Baltica o mocy 2,5 GW. Budowa pierwszej potrwa do końca 2027 r., a drugiej do 2030 r.

Przeczytaj także: W Ustce powstanie baza do obsługi morskich farm wiatrowych

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!