W przypadku wszystkich kanałów dojdzie do odbudowy umocnień brzegowych, ich udrożnienia wraz z wlotami i wylotami, a także wzmocnienia i uformowania skarp. Złożoność uzyskiwanie niezbędnej dokumentacji spowodowała, że zadanie będzie realizowane w dwóch etapach.

W ramach przebudowy kanału Niegocin–Grajewko (I etap) zaplanowano udrożnienie go do głębokości 1,6 m, umocnienie brzegu, udrożnienie wlotów do kanału, przełożenie infrastruktury kolidującej z trasą kanału, a także formowanie skarp. Roboty budowlane rozpoczną się w II kwartale 2025 r.

W II etapie przedsięwzięcia zostaną przebudowane kanały Nidzki i Sztynorcki, odbudowany Kisajno–Popówka. W przypadku kanału Jeglińskiego przewidziano udrożnienie tego szlaku wodnego i odbudowę brzegów. Dla tego zadania w I kwartale 2025 r. rozpoczną się prace projektowe.

Modernizacja pięciu kanałów jest realizowana w ramach projekty Wód Polskich „Zielona infrastruktura Wielkich Jezior Mazurskich”. Łączna długość przebudowywanych ubezpieczeń brzegowych wyniesie prawie 6500 m. Szacunkowa wartość inwestycji to 83 mln zł.

Porozumienie dotyczące rewitalizacji umocnień brzegowych kanałów na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich zostało podpisane pomiędzy Wodami Polskimi a Stowarzyszeniem Wielkie Jeziora Mazurskie 2020, pod koniec czerwca 2024 r. – czytamy w komunikacie.

Przeczytaj także: W Porcie Szczecin powstanie nowy terminal przeładunkowy