• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Wody Polskie. Zabezpieczanie zbiornika Topola na Nysie Kłodzkiej

Opublikowano: 20-02-2025 Źródło: PGW Wody Polskie

Podczas powodzi we wrześniu 2024 r. z powodu naporu mas wody uległ zniszczeniu przelew powierzchniowy zbiornika przeciwpowodziowego Topola na Nysie Kłodzkiej. Budowla znajduje się na pograniczu województw dolnośląskiego i opolskiego. Wrocławskie Wody Polskie pracują nad jego zabezpieczeniem.


Zabezpieczanie zbiornika Topola na Nysie Kłodzkiej. Fot. Wody Polskie we Wrocławiu Zabezpieczanie zbiornika Topola na Nysie Kłodzkiej. Fot. Wody Polskie we Wrocławiu

Kończy się pierwszy etap robót związanych z zabezpieczeniem zbiornika przeciwpowodziowego Topola. Na finiszu są prace przygotowawcze i rozbiórkowe prowadzone od połowy stycznia 2025 r. Uporządkowano teren, utworzono drogi dojazdowe, wykonano nasyp pod platformy roboczą, tymczasową grodzę technologiczną i platformę technologiczną. Rozebrano gabiony od strony elektrowni wodnej. Rozpoczyna się pogrążanie grodzic (ścianki szczelnej).

Fot. Wody Polskie we Wrocławiu Fot. Wody Polskie we Wrocławiu

Grodza budowlana w czaszy zbiornika ma zabezpieczyć obiekt przed niekontrolowanym przepływem wód ze zbiornika przez strefę zniszczonego przelewu powierzchniowego.

Zbiorniki Topola, Kozielno, Otmuchów i Nysa tworzą zespół zbiorników wielozadaniowych. Wchodzą w skład kaskadowego systemu bezpośredniej ochrony przed powodzią kilkudziesięciu tysięcy mieszkańców doliny Nysy Kłodzkiej na terenie zachodniej Opolszczyzny i pogranicza Dolnego Śląska – czytamy w komunikacie.

Fot. Wody Polskie we Wrocławiu Fot. Wody Polskie we Wrocławiu

Zbiornik wodny Topola na Nysie Kłodzkiej

Oddano go do użytku na przełomie lat 2002 i 2003. Znajduje się na terenie gminy Kamieniec Ząbkowicki w woj. dolnośląskim. Zapora zamyka zlewnię o powierzchni 2139 km2. Przy maksymalnym poziomie piętrzenia pojemność obiektu wynosi 22 mln m3. Składa się z zapory ziemnej czołowwj, trzyprzęsłowej klapowej budowli zrzutowej z mostem, kanału odpływowego, elektrowni wodnej, przepławki dla ryb oraz przelewu powierzchniowego.

Przeczytaj także: Lubuskie. Zakończono remont jazu na rzece Stara Noteć

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!