Podpisano umowę na opracowanie programu funkcjonalno-użytkowego (PFU) dla inwestycji pn. „Budowa dostępu morskiego do Głębokowodnego Terminalu Kontenerowego w porcie zewnętrznym w Świnoujściu”

Zakres umowy obejmuje m.in. wykonanie badań batymetrycznych dna morskiego w rejonie planowanej budowy toru podejściowego, falochronu oraz obrotnicy. Wykonawcą zostało Biuro Projektów Pirs.
Program funkcjonalno-użytkowy posłuży jako podstawa do przygotowania oferty przetargowej, a także do oszacowania kosztów prac projektowych i robót budowlanych. Dokumentacja ta jest niezbędna do rozpoczęcia procedury przetargowej na opracowanie projektu i realizację inwestycji w systemie „projektuj i buduj”.
Władze portu podkreślają, że podpisanie umowy stanowi kolejny krok na drodze do realizacji Głębokowodnego Terminalu Kontenerowego. Wcześniej zawarto kontrakt na projekt drogi technicznej. Zaznaczono, że tym samym budowa dostępu do GTK wchodzi w fazę przedprojektową – po zakończeniu obecnych prac możliwe będzie przystąpienie do projektowania terminalu.
Terminal powstanie w porcie zewnętrznym w Świnoujściu, co umożliwi bezpośredni dostęp do Bałtyku oraz otwartych wód morskich bez konieczności żeglugi przez kanały czy cieśniny. Będzie przystosowany do obsługi największych statków kontenerowych na świecie. Projekt obejmuje m.in.:
- budowę nabrzeży i placów terminalowych
- wykonanie dostępu morskiego (falochrony, tor podejściowy, obrotnice)
- zaplecze techniczne i administracyjne
- połączenia kolejowe i drogowe.
Przeczytaj także: Port Szczecin. Wielka inwestycja w rejonie Kanału Dębickiego na finiszu

Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.