Tunel pod Martwą Wisłą w Gdańsku ma 1377,5 m, z czego długość obu nitek wydrążonych przez TBM wynosi po 1072,5 m. Obiekt budowała TBM o imieniu Damroka z tarczą o średnicy 12,6 m. Odległość od najgłębszego miejsca tunelu do lustra Martwej Wisły wynosi 35 m.

Tunel w Świnoujściu to jednororurowy obiekt, który ma 1784 m długości, a odcinek wydrążony przez TBM liczy 1484 m. W najgłębszym miejscu biegnie 39 m pod lustrem Świny. Drążyła go TBM o imieniu Wyspiarka, to maszyna z tarczą o średnicy 13,5 m.

Oba pierwsze podwodne tunele w Polsce łączy osoba Michała Adamkiewicza►, który jest kierownikiem obiektu pod Martwą Wisłą w Gdańsku, a jednocześnie pełni rolę doradcy prezydenta Świnoujścia ds. wyposażenia przeprawy pod Świną.

Czym różniła się budowa obiektu w Gdańsku od tego w Świnoujściu? Jakie wyposażenie stosowano siedem lat temu, a jakie obecnie? Na co muszą być przygotowane osoby zarządzające tunelem pod Świną? Co łączy, a co dzieli oba tunele? Tego wszystkiego będzie można dowiedzieć się, słuchając wystąpienia właśnie Michała Adamkiewicza, który będzie gościem II Kongresu Geoinżynieria i Budownictwo Podziemne. Tytuł referatu to Porównanie wyposażenia tunelu pod Świną oraz pod Martwą Wisłą w Gdańsku.

Kongres #GIBP2023 – lokalne uwarunkowania inwestycji – dobór technologii

II Kongres Geoinżynieria i Budownictwo Podziemne odbędzie się w dniach 19-21 września 2023 r. w Tomaszowicach pod Krakowem. Biorący w nim udział przedstawiciele świata biznesu, nauki, władz lokalnych i państwowych będą mieli okazję wzięcia udziału w warsztatach, prelekcjach, pokazach i wycieczce technicznej.

W tym roku wiodącą tematyką Kongresu będzie specyfika prowadzenia robót, dostosowania rozwiązań technologicznych oraz sprzętu w zależności od uwarunkowań gruntowych czy wręcz niejednokrotnie od „regionalnej” dostępności materiałów. Celem będzie:

  • wskazanie problemów charakterystycznych dla różnych regionów naszego kraju
  • zaprezentowanie rozwiązań technicznych dedykowanych dla problemów występujących głównie „lokalnie”
  • wsparcie w ukierunkowaniu i dopasowaniu rozwiązań.

Poszczególne bloki tematyczne będą moderować przedstawiciele środowiska akademickiego, aktywnie działający w różnych regionach Polski.

Kongres odbędzie się w formule hybrydowej: będzie można w nim uczestniczyć bezpośrednio lub online za pośrednictwem platformy AkademiaInzynieria.com

Zapraszamy do REJESTRACJI przez STRONĘ KONGRESU.

Przeczytaj także: Kluczowe organizacje i instytucje wspierają II Kongres Geoinżynierii i Budownictwa Podziemnego