Jedna ze śląskich kopalń stosuje już specjalny labiryntowy system kurtyn mgłowych, który nawet do 70% może ograniczyć zapylenie kopalnianego powietrza. Ma to na celu podniesienie bezpieczeństwa pracy - ograniczenie pylicy płuc, która corocznie dotyka około 400 pracowników polskich kopalni węgla kamiennego.

Najbardziej narażeni na pylicę płuc, mimo że może ona dotykać wszystkich narażonych na częsty kontakt z unoszącymi się pyłami, są właśnie górnicy. Ich systuację zdecydowanie poprawić ma nowoczesny system kurtyn mgłowych, zainstalowany na razie w kopalni "Halemba-Wirek" w Rudzie Śląskiej - jednej z najbardziej narażonych na zagrożenie pyłowe.
System mgłowy z przysłonami siatkowymi składa się z kilku przysłon z drobnej siateczki, które zainstalowane są jedna za drugą w chodniku prowadzącym do ściany i/lub za ścianą. Przesłony, wypełniając niemal cały przekrój wyrobiska, pozostawiają niewielki prześwit raz z jednej jego strony, raz z drugiej, umożliwiając przepływ powietrza przez rodzaj labiryntu. Woda z domieszką specjalnej substancji rozpylana jest na przysłony pod bardzo wysokim ciśnieniem, co powoduje powstanie mgły wodnej, której niewielkie drobinki mają dużą zdolność wiązania się z pyłem. Cząsteczki wody z pyłem osadzają się na przesłonach i spływają po nich. Wychwycony z powietrza pył zostaje zebrany w formie szlamu.
Zaletami systemu, poza zmniejszeniem szkodliwego zapylenia, jest również oszczędność wody w stosunku do klasycznego zraszania, a także ograniczenie konieczności używania dużych ilości pyłu kamiennego, służącego do neutralizacji wybuchowego pyłu węglowego. Koszt zainstalowania jednego zestawu systemu to kwota rzędu 100 tys. zł.

Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.